avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar neincasat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar neincasat

Buna ziua,
am 2 intrebari, poate ma puteti ajuta
1. Vreau sa actionez in judecata firma la care am lucrat pentru ca nu mi-au dat salariul, exista ceva procedura prealabila pe la ITM sau ma pot adresa direct instantei?
2. am de gand sa cer si daune-interese. In cazul in care dupa deschiderea procesului cei de la firma imi ofera salariul de pe statul de plata, eu nu accept iar ei vor trimite banii prin posta, eu sunt obligata sa accept (doar) banii aceia sau procesul poate continua chiar daca ei imi pun la dispozitie (doar) acei bani?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:45, 2 Aprilie 2014
1.Puteti formula cerere de chemare in judecata pentru a obliga firma la plata drepturilor salariale neplatite si ,de asemenea, mai puteti solicita, in plus, contravaloarea concediului neefectuat (in cazul in care contractul de munca a incetat), precum si daune materiale si morale, dar si cheltuielile de judecata. (nu se plateste taxa de timbru, ci doar onorariu de avocat)
In prealabil introducerii actiunii in instanta trebuie sa parcurgeti procedura informarii asupra avantajelor medierii.
O sesizare la ITM puteti face oricand, inainte, in timpul sau la finalul procesului.

2. Daca vi se achita salariul inainte ca firma ca primeasca cererea de chemare in judecata, atunci aceasta nu va mai fi obligata la cheltuieli de judecata. Daca insa veti dori sa continuati procesul cu privire la celelalte capete de cerere (concediul neefectuat, daune...) atunci aceasta va fi obligata si la cheltuieli de judecata in cazul in care veti castiga.

@ d_n

1. Vreau sa actionez in judecata firma la care am lucrat pentru ca nu mi-au dat salariul, exista ceva procedura prealabila pe la ITM sau ma pot adresa direct instantei?


Nu exista nicio procedura prealabila sesizarii instantei de judecata.
Sedinta de informare privind medierea poate avea loc anterior introducerii cererii de chemare in judecata, sau dupa declansarea procesului pana la termenul dat de instanta in acest scop.

2. am de gand sa cer si daune-interese. In cazul in care dupa deschiderea procesului cei de la firma imi ofera salariul de pe statul de plata, eu nu accept iar ei vor trimite banii prin posta, eu sunt obligata sa accept (doar) banii aceia sau procesul poate continua chiar daca ei imi pun la dispozitie (doar) acei bani?


art.166 (4) C.mun. - Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Procesul poate ramane fara obiect daca ati solicita numai plata drepturilor salariale restante, daca se face dovada achitarii acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare salariu si concediu de odihna neefectuat camelianna camelianna Buna ziua, As dori sa stiu care este procedura (pas cu pas fara cheltuieli de judecata) pentru recuperarea ultimului salariu si a concediului de odihna ... (vezi toată discuția)
Intarzieri salariale! iomase iomase Ce ar trebui sa faci cu un angajator care nu isi respecta contractul de munca pe care il ofera si pe care fiecare angajat al firmei l-a semnat. Mai exact, ... (vezi toată discuția)
Litigiu de munca- concediu de odihna neplatit la incheierea cim pavel_elena pavel_elena Buna dimineata, Angajatorul la care am lucrat nu a fost de acord sa-mi plateasca la incheierea CIM, 11 zile de concediu de odihna neluat in decursul anului. ... (vezi toată discuția)