Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Din nou penalitati contracte comerciale.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Din nou penalitati contracte comerciale.

As dori cateva opinii in legatura cu modalitatea de calcul a penalitatilor din contractele comerciale in cazul in care intre data scadentei si achitarea creantei se fac plati partiale . As dori sa stiu de fapt daca zilele de intarziere se cumuleaza sau se numara efectiv numai zilele scurse intre plati . In acest sens am o disputa cu un coleg care vrea sa ma convinga ca zilele se cumuleaza ( ex. intre data de 30.03. si data de 14.04. s-au scurs 15 zile de penalitati (val. creanta x 0,1% x 5 zile- absolut corect dupa parerea mea ) iar in data de 14 se face o plata partiala care insa nu acopera valoarea creantei iar urmatoarea plata, tot partiala, se face peste 5 zile 19.04.. Colegul meu afirma ca in formula de calcul la cele 5 zile scurse intre 14.04. si 19.04. se adauga cele 15 zile scurse anterior iar formula de calcul ar arata ceva de genul : val. creantei X 0,1 % X 20 de zile . Parerea mea este ca se iau in calcul doar nr. de zile scurse intre platile partiale care se inmultesc cu 0,1 % si cu valoarea creantei ramasa de achitat iar apoi valorile rezultate se aduna rezultand valoarea totala a penalitatilor calculate pana la acoperiarea integrala a creantei . Altfel se ajunge la o valoare a penalitatilor total aberanta . Voi ce parere aveti ?
aemilius a scris:

As dori cateva opinii in legatura cu modalitatea de calcul a penalitatilor din contractele comerciale in cazul in care intre data scadentei si achitarea creantei se fac plati partiale . As dori sa stiu de fapt daca zilele de intarziere se cumuleaza sau se numara efectiv numai zilele scurse intre plati . In acest sens am o disputa cu un coleg care vrea sa ma convinga ca zilele se cumuleaza ( ex. intre data de 30.03. si data de 14.04. s-au scurs 15 zile de penalitati (val. creanta x 0,1% x 5 zile- absolut corect dupa parerea mea ) iar in data de 14 se face o plata partiala care insa nu acopera valoarea creantei iar urmatoarea plata, tot partiala, se face peste 5 zile 19.04.. Colegul meu afirma ca in formula de calcul la cele 5 zile scurse intre 14.04. si 19.04. se adauga cele 15 zile scurse anterior iar formula de calcul ar arata ceva de genul : val. creantei X 0,1 % X 20 de zile . Parerea mea este ca se iau in calcul doar nr. de zile scurse intre platile partiale care se inmultesc cu 0,1 % si cu valoarea creantei ramasa de achitat iar apoi valorile rezultate se aduna rezultand valoarea totala a penalitatilor calculate pana la acoperiarea integrala a creantei . Altfel se ajunge la o valoare a penalitatilor total aberanta . Voi ce parere aveti ?

Exemplu de calcul:
suma datorata 30.00 lei scadenta 30.03.2009
plata partiala 14.04.2009= 10.000 lei - 15 zile intarziere
plata partiala 19.04.2009 = 20.000 lei - 20 zile intarziere

penalizari 0.1%/zi intarziere

10.000 x 0.1 % x 15 zile + 20.000 x 0.1% x 20 zile = 150+400= 550 lei

Observ ca ai calculat cumuland primele 15 zile + 5 zile = 20 zile . Sunt putin derutat deoarece in acest fel pentru cele 15 zile trecute anterior si pentru care am calculat deja penalitati la o valoare mai mare rezulta ca aplicam formula de calcul de 2 ori asupara aceluiasi numar de zile (15 ) si asa la nesfarsit pana la achitarea creantei . Se ajunge bla o valoare a penalitatilor care este de-a dreptul aberanta astfel incat daca nu s-ar face nici o plata partiala si s-ar lua in calcul doar zilele de intarziere si valoarea creantei facturata initial am obtine o suma a penalitatilor mult mai mica decat cea obtinuta daca am calcula zilele prin cumul repetat si, in plus, avand si plati partiale efectuate deci o valoare a creantei din ce in ce mai mica .
consilieru a scris:

aemilius a scris:

As dori cateva opinii in legatura cu modalitatea de calcul a penalitatilor din contractele comerciale in cazul in care intre data scadentei si achitarea creantei se fac plati partiale . As dori sa stiu de fapt daca zilele de intarziere se cumuleaza sau se numara efectiv numai zilele scurse intre plati . In acest sens am o disputa cu un coleg care vrea sa ma convinga ca zilele se cumuleaza ( ex. intre data de 30.03. si data de 14.04. s-au scurs 15 zile de penalitati (val. creanta x 0,1% x 5 zile- absolut corect dupa parerea mea ) iar in data de 14 se face o plata partiala care insa nu acopera valoarea creantei iar urmatoarea plata, tot partiala, se face peste 5 zile 19.04.. Colegul meu afirma ca in formula de calcul la cele 5 zile scurse intre 14.04. si 19.04. se adauga cele 15 zile scurse anterior iar formula de calcul ar arata ceva de genul : val. creantei X 0,1 % X 20 de zile . Parerea mea este ca se iau in calcul doar nr. de zile scurse intre platile partiale care se inmultesc cu 0,1 % si cu valoarea creantei ramasa de achitat iar apoi valorile rezultate se aduna rezultand valoarea totala a penalitatilor calculate pana la acoperiarea integrala a creantei . Altfel se ajunge la o valoare a penalitatilor total aberanta . Voi ce parere aveti ?

Exemplu de calcul:
suma datorata 30.00 lei scadenta 30.03.2009
plata partiala 14.04.2009= 10.000 lei - 15 zile intarziere
plata partiala 19.04.2009 = 20.000 lei - 20 zile intarziere

penalizari 0.1%/zi intarziere

10.000 x 0.1 % x 15 zile + 20.000 x 0.1% x 20 zile = 150+400= 550 lei

imi cer scuze pentru eroare de trascriere a exemplului meu suma datorata 30.000 lei
calculezi penalitati pentru soldul ramas neachitat
ex. creanta totala 1000 lei, se achita dupa 15 zile de la scadenta 100 lei, dupa 20 zile 100 lei, iar dupa 30 zile 800 lei, calculul este asa:
1000 lei X15 zile x0,1%
900 lei X 5 zile X 0,1%
800 lei X 10 zile X0,1%
corbalb va ofera o alta metoda de calcul, forte corecta si acesta si putem verifica

suma datorata 30.000 lei scadenta pe 30.03.2009
suma platita 14.04.2009 - 10.000 lei - intarziere 15 zile
suma platita 19.04.2009 - 20.000 lei - intarziere 20 zile

variata de calcul corbalb: 30.000 x0.1 % x 15 zile + 20.000 x 0.1 % x 5 zile = 450 +100 = 550 lei ca si varianta mea.

ambele metode sunt corecte