Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Renta viagera pentru merite deosebite
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Renta viagera pentru merite deosebite

Buna ziua. care este modalitate legala prin care se poate acorda renta viagera ca recompensa pentru eforturile si meritele deosebite depuse de un profesor membru fondator? Acestuia i/a incetat contractul de munca, a iesit la pensie si se doreste sa i se acorde renta viagera pentru merite deosebite. Ce forma juridica trebuie sa imbrace aceasta? se platesc contributii la stat si care sunt acestea? Daca se poate sa ma ajutati cu un model in acest sens. Va multumesc!
Sunteti scoala privata din ce inteleg. In aceasta situatie ar fi indicat sa mutam topicul in sectiunea Asociatii si fundatii.
Daca sunteti scoala de stat, este imposibil ce ziceti.
da. e vb de privat.