Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie sportiva fara personalitate ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie sportiva fara personalitate juridica

Va rog sa imi spuneti care este Legea in vigoare aplicabila pentru infiintarea unei asociatii sportive fara personalitate juridica.
Mentionez ca in urma consultarii a 2 notari diferiti, unul sustine LG 22/20014 pt modificarea OG 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, iar celalat sustine LG 69/2000 precum si art 251 - 256 din codul comercial.
Directia Sporturilor sustine cea de a doua varianta, dar nu se pun de acord in ceea ce priveste actele necesare infiintarii asociatiei sportive FARA PERSONALITATE JURIDICA.
Care sunt actele necesare infiintarii acestei asociatii si care sunt pana la urma pasii de urmat?
Va multumesc.
Legislatie aplicabila:

1.Legea nr. 69/2000 a educatiei fizice si sportului, publicata în Monitorul Oficial nr. 200 din 9 mai 2000, cu modificarile si completarile ulterioare;

2.Hotararea Guvernului nr. 884/2001 pentru aprobarea Regulamentului de punere în aplicare a dispozitiilor Legii educatiei fizice si sportului nr. 69/2000, publicata în Monitorul Oficial nr. 578 din 14 septembrie 2001;

3.Hotararea Guvernului nr. 759/2003 privind organizarea si functionarea Agentiei Nationale pentru Sport, publicata în Monitorul Oficial nr. 497 din 9 iulie 2003;

4.Ordonanta Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, publicata în Monitorul Oficial nr. 39 din 31 ianuarie 2000 aprobata cu modificari prin Legea nr. 246/2005 publicata în Monitorul Oficial nr. 656 din 25 iulie 2005;

5. Ordinul ministrului justitiei nr. 1417 din 8 iunie 2006 privind accesul la Registrul national al persoanelor juridice fara scop patrimonial, publicat în Monitorul Oficial nr. 578 din 4 iulie 2006.

In sensul Legii nr.69/2000 a educatiei fizice si sportului, sunt considerate structuri sportive:

a) asociatiile sportive;
b) cluburile sportive, inclusiv cele organizate ca societati comerciale, unitatile de învatamant cu program sau profil sportiv, palatele si cluburile copiilor si elevilor;
c) asociatiile judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport;
d) ligile profesioniste;
e) federatiile sportive nationale;
f) Automobil Clubul Roman, pentru activitatea de automobilism sportiv si karting sportiv;
g) alte organizatii sportive nationale.
Craciuniulian a scris:

Va rog sa imi spuneti care este Legea in vigoare aplicabila pentru infiintarea unei asociatii sportive fara personalitate juridica.
Mentionez ca in urma consultarii a 2 notari diferiti, unul sustine LG 22/20014 pt modificarea OG 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, iar celalat sustine LG 69/2000 precum si art 251 - 256 din codul comercial.

Legea 22 / 2014 este doar un act modificator, nu trebuie referita ca atare, si oricum nu are a face cu subiectul, ea vizand doar alte aspecte. OG 26 / 2000 doar mentioneaza generic faptul ca se pot constitui si structuri asocaitive fara personalitate juridica. Legea 69 / 2000 reglementeaza structurile sportive fara personalitate juridica pe care le denumeste "asociatii sportive" dar reglementeaza doar aspectele sportive, nu forma si caractarele juridice.... Acel notar ar putea sa afle ca totusi Codul Comercial a iesit din vigoare de ceva vreme.... Asociatiile sportive in sensul Legii 69 / 2000 sunt societati fara personalitate juridica, dar fara scop lucrativ....