avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Persoana disparuta. Cum pot sa o gasesc ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Persoana disparuta. Cum pot sa o gasesc ?

am mostenit o casa. De fapt tatal meu a mostenit casa de la parintii lui, fiind unicul copil. Tata a divortat de mama in 1992, iar din 1996 nu mai stiu nimic de el. Casa o administrez eu, o inchiriez, dar fara forme legale (nici nu as putea, tata fiind proprietarul).
Cum as putea sa stiu daca tatal meu mai traieste, pentru ca daca nu, as vrea sa fac succesiunea, ca sa lamuresc situatia casei. Stie cineva daca as putea obtine ceva informatii de la Evidenta Populatiei si care ar fi procedura ? Unde ar trebui sa ma adresez ?
Adresa-ti-va Ministerului de Interne, Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei, Str. Obcina Mare nr. 2, Bucuresti, sector 6 (este undeva in Drumul Taberei). Se timbreaza (este o taxa modica). Asta pentru a afla daca are un alt domiciliu despre care nu stiti.
In privinta succesiunii, veti solicita declararea judecatoreasca a mortii sau a disparitiei si apoi puteti succeda.
Urmati procedura indicata mai sus pentru a afla domiciliul real al tatalui dvs. O data aflat domiciliul va adresati cu o cerere de declarare a disparitiei catre tribunalul in raza caruia se situeaza domiciliul tatalui dvs.
Instanta va verifica data ultimielor stiri din care rezulta ca tatal dvs este in viata si in cazul in care s-a scurs mai mult de 1 an de la data ultimelor stiri va pronunta hotararea judecatoreasca declarativa de disparitie.
Dupa ramanerea definitiva a acestei hotarari formulati o cerere catre aceeasi instanta pentru declararea mortii tatalui dvs. Instanta de aceasta data va verifica indeplinirea unui termen de 4 ani de la data ultimelor stiri din care rezulta ca tatal dvs este in viata.
In orice caz procedura este ceva mai complicata insa ceea ce vreau sa subliniez este ca deschiderea succesiunii tatului dvs in conditiile infatisate este greoaie. Ar insemna sa asteptati cel putin 4 ani pana la pronuntarea hotararii definitive declarative de moarte fara de care succesiunea nu se va deschide.
O varianta mult mai rezonabila ar fi sa se constate direct moartea fizica prin certificatul de deces, dar asta inseamna ca dvs sa aveti certitudinea ca tatal dvs este decedat.
Va multumesc pentru mesaje. Cum as putea totusi afla daca tatal meu a decedat (eu personal cred ca nu mai e in viata) si eventual cum as putea intra in posesia, macar a unei copii de pe certificatul de deces ? Exista vreo procedura care imi da dreptul sa obtin o asemenea copie, eventual o copie conforma cu originalul, care sa valoreze ceva in fata notarului ?
Nu ar avea nici un sens, zic eu, sa obtin o hotarare declarativa de moarte, procedura care ar dura ceva timp, daca as putea sa fac o copie de pe certificatul de deces (in cazul in care acesta exista, evident).
daca tatal dumneavoastra a decedat, aceasta situatie este cunoscuta la evidenta informatizata a persoanei, care va va comunica datele necesare(binenanteles ,in cazul in care a decedat in conditii firesti )
Stimata doamna/domnisoara procedura care v-a fost infatisata a fost reglementata tocmai pentru situatia in care va aflati. Nu trebuie sa cautati certificatul de deces ci sa aflati daca tatal a murit. O varianta ar fi evidenta informatizata a populatiei.
Daca aici nu gasiti un raspuns satisfacator sunteti nevoita sa apelati la procedura greoaie; este instituita tocmai pentru a se conferi cat mai multa certitudine decesului unei persoane fizice. Asa ca daca vreti sa puneti mana pe succesiunea aia initiati temuta procedura.
Nimc nu se obtine cat ai bate din palme cu atat mai putin patrimoniul unei persoane presupus disparute.


juris0203

Alte discuții în legătură

Decesul tatalui axiclau axiclau parintii au fost divortati,dar mama nu a facut partaj ,apoi si mama a murit,tata a plecat sa munceasca prin tara si de atunci nu mai stim nimic de el.am auzit ... (vezi toată discuția)
Succesiune imposibila... ContSters117274 ContSters117274 tata mort din 1987, iar mama moarta din 1989 fara a i se elibera certificat de deces. cum este poibila succesiunea??? (vezi toată discuția)
Declararea judecatoreasca a disparitiei sau mortii ContSters48919 ContSters48919 in cazul unui unchi mostenitor a 1/4 dintr-un imobil disparut de mai mult de 50 de ani caruia nu i se cunaoste data nasterii ci doar faptul ca e nascut intre ... (vezi toată discuția)