Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Valoare dobanda legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Valoare dobanda legala

Care este nivelul actual al dobinzii legale pe care o pot pretinde unui client care nu si-a platit la scadenta facturile? Cum se calculeaza? Mentionez ca relatia nu are la baza un contract iar pe factura nu se precizeaza cote de penalizari.
Potrivit art.4 din Legea nr.72/2013,in situatia mentionata se aplica dobanda legala penalizatoare,calculata potrivit art.3 din OG nr.13/2011(rata dobanzii de referinta a BNR plus 4 puncte procentuale).
Revin cu o corectie.La art.2^1 din OG nr.13/2011(introdus prin art.20 din Legea 72/2013) se prevede :"in raporturile dintre profesionisti si...,dobanda legala penalizatoare se stabileste la nivelul ratei dobanzii de referinta plus 8 puncte procentuale". Nivelul dobanzii de referinta a BNR este chiar rata dobanzii de politica monetara(in prezent este de 3,5% pe an).Deci in total nivelul actual al dobanzii este de 11,5% pe an.