Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Plata taxa la Fondul pentru Mediu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Plata taxa la Fondul pentru Mediu

O societate comerciala A dezafecteaza o instalatie industriala prin intermediul unei alte societati B. Plata serviciului prestat de societatea B consta in utilajele care rezulta in urma dezafectarii si pe care, ulterior, societatea B le dezmembreaza si le vinde ca fier vechi unui operator autorizat.
Intrebarea mea este daca societatea A, care vinde partile din instalatie ca si componente metalice, este obligata sa plateasca cei 3% la Fondul pentru mediu.
Da, trebuie sa plateasca.
Vanzarea deseurilor metalice feroase si neferoase, inclusiv a bunurilor destinate dezmembrarii, de catre generatorii deseurilor, respectiv de catre detinatorii bunurilor destinate dezmembrarii, persoane juridice, catre operatori economici care desfasoara activitati de colectare/valorificare a deseurilor se face pe baza de factura , cu evidentierea distincta a contributiei de 3% si cu retinerea acesteia. . Ordinul 192/2014
Komkao Consulting, Consultant protectia mediului