Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... BO Avalizat in nume propriu
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

BO Avalizat in nume propriu

In cursul anului 2011 am fost angajat la o societate ca sef de
santier.In acest timp am fost si cel care se ocupa de aprovizionarea
cu materiale a societatii incheind contracte comerciale cu acestia.In
urma incheierii unui astfel de contract comercial am semnat si un BO
avalizat in nume propriu ca si garantie.Dupa finalizarea santierului
din cauza ca nu s au incasat bani de la antreprenorul general
societatea a fost in incapacitate de plata integrala a datoriei fata
de furnizor.Din totalul facturii ramanand de achitat o suma aprox
10.000 lei.Societatea furnizoare a investit biletul la ordin.De
asemenea vreau sa mentionez ca s a platit de catre debitor o parte din
suma datoria ramanand undeva la valoare de 5500 lei.As dori sa va
intreb daca executorul judecatoresc poate pune sechestru pe contul meu
personal si sa ma oblige la plata datoriei.Mentionez ca societatea are
active pe numele ei, masini, cladiri etc.
Da, veti putea fi urmarit si Dvs., in solidar cu societatea, pentru plata datoriei.