Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie autoturism second hand de la ambasada in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie autoturism second hand de la ambasada in scopul revanzarii

Buna ziua,

Doresc un sfat in urmatoarea situatie. Suntem o PJ inregistrata in scopuri de TVA si platitoare TVA avand obiect de activitate comertul cu autoturisme.

Dorim sa achizitionam de la o ambasada un autoturism second hand. Achizitia se va face in baza unui contract de v-c.

Ulterior, la revanzare, TVA se aplica la toata valoarea sau doar la marja de profit ?

Multumesc anticipat !

Robert Arsinte
Ca sa aplicati la marja trebuie ca ambii parteneri sa aiba coduri valide de tva. Ambasada are? Nu cred...
Cu siguranta ca ambasada nu are cod valid de tva.

In masura in care ar fi cum spuneti dv, cum se face ca tva la marja de profit sa aplica in cazul achizitiilor si vanzarilor mai departe de bunuri de la personae fizice, societati de asigurari sau de la PJ neplatitoare de TVA ? Nici cei enumerati anterior nu au coduri valide de tva.

Multumesc