avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neclaritate declarare sume in decontul de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neclaritate declarare sume in decontul de TVA

Buna ziua!
Am urmatoarea neclaritate,nu stiu la ce randuri sa trec ,in decontul de TVA urmatoarele:
(societatea este platitoare de tva )
1.Factura achizitie bilet de avion SDD,de la PJ din Romania ( Blue Air si Tarom)

2.Factura chirie SDD cf art 133 (4)lit a) Codul Fiscal ,de la PJ din Romania (imobil situat in afara Romaniei ,in UE)

3.Factura achizitie bun din UE ,pt care s-a platit TVA la achizitia lui in statul membru.(Am cumparat o imprimata de 80 euro,tva inclus, din Germania)

4.Factura achizitie mijlocfix din UE ,pt care NU s-a platit TVA ,celalalta societate fiind platitoare de tva

5.Factura servicii emisa catre PJ din UE (nu din Romania)SDD cf art 133 (2) Codul fiscal.

MUltumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 9 Aprilie 2014
madalina_oprea, utilizator

Alte discuții în legătură

Facturare bilet de avion persoana fizica wwitza wwitza O agentie de turism doreste facturarea unui bilet de avion Bucuresti Franta catre o persoana fizica romana. As dori sa stiu daca factura trebuie intocmita in ... (vezi toată discuția)
Marfa cumparata din ue cu tva platit acolo gheorghe2 gheorghe2 Daca sunt \"consumator\" si marfa e cumparata din UE cu TVA platit acolo, mai platesc TVA in vama ? (vezi toată discuția)
Corectie declaratie 390 cernatmariana cernatmariana In luna August am inregistrat din greseala in decontul de tva o factura, emisa de o firma Ceha pentru bilete de avion Bucuresti-Praga-Bucuresti, la randul 12 ... (vezi toată discuția)