Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA marfa cumparata din UE cu TVA platit acolo
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

marfa cumparata din UE cu TVA platit acolo

Daca sunt "consumator" si marfa e cumparata din UE cu TVA platit acolo, mai platesc TVA in vama ?
nu exista vama, marfa e luata din UE.
Multumesc
danike a scris:

nu exista vama, marfa e luata din UE.

Uneori exista vama si acolo se plateste TVA; vezi cazul autoturismelor.
in cazul importurilor, nu in cazul achizitiilor intracomunitare.

era vorba de uniunea europeana.
danike a scris:

in cazul importurilor, nu in cazul achizitiilor intracomunitare.

era vorba de uniunea europeana.

E vorba de Codul Fiscal din Romania, o tara din Uniunea Europeana, unde la achizitia autoturismelor TVA nu este deductibil si, daca acesta a fost cumparat din alt stat, chiar daca e membru UE, se plateste TVA la vama.