avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA marfa cumparata din UE cu TVA platit acolo
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

marfa cumparata din UE cu TVA platit acolo

Daca sunt "consumator" si marfa e cumparata din UE cu TVA platit acolo, mai platesc TVA in vama ?
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 14:40, 14 Noiembrie 2009
nu exista vama, marfa e luata din UE.
Multumesc
danike a scris:

nu exista vama, marfa e luata din UE.


Uneori exista vama si acolo se plateste TVA; vezi cazul autoturismelor.
in cazul importurilor, nu in cazul achizitiilor intracomunitare.

era vorba de uniunea europeana.
danike a scris:

in cazul importurilor, nu in cazul achizitiilor intracomunitare.

era vorba de uniunea europeana.


E vorba de Codul Fiscal din Romania, o tara din Uniunea Europeana, unde la achizitia autoturismelor TVA nu este deductibil si, daca acesta a fost cumparat din alt stat, chiar daca e membru UE, se plateste TVA la vama.

Alte discuții în legătură

Tva achizitii intracomunitare milea_liliana milea_liliana Va rog sa ma ajutati ca nu imi este clar urmatoarea situatie: O firma nou infintata ca neplatitoare de tva v-a face comert on-line cu achizitii ... (vezi toată discuția)
Regim special masini second hand-declaratii, inregistrari miha1978 miha1978 Buna ziua! Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare legata de urmatoarea situatie: Reprezint o firma din Romania neplatitoare de ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara. declaratie vasile15 vasile15 Buna ziua!Doresc sa ma ajutati cu ceva informatii daca se poate... 1.Tocmai ce mi-am deschis un pfa,mentionez ca nu am contabil si doresc sa fac o achizitie ... (vezi toată discuția)