Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Situatie fara precedent??? Ajutor, va rog!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Situatie fara precedent??? Ajutor, va rog!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns... sunt intr-o situatie din care nu stiu cum sa ies, sau pe care nu stiu cum sa o rezolv.... Am consultat 2 avocati, care mi-au dat 2 pareri diferite.. acum, nu stiu pe cine sa ascult....... :(( chiar nu imi pot da seama care din ei ar putea avea dreptate.... :((
Treaba e in felul urmator... am inchiriat un spatiu de la o pf pentru a imi deschide un cafe-bar... Spatiul respectiv in acte, legal, apare ca si garaj... insa, pe contractul de inchiriere scrie ca este spatiu comercial, ceea ce nu este adevarat...
Din cauza faptului ca nu este spatiu comercial din toate punctele de vedere, sa fie legal pe toate planurile, eu nu pot depune actele pt a obtine autorizatia de functionare pt bar.
Eu am investit in acel spatiu, l-am renovat, l-am modernizat, l-am utilat... si nu pot face nimic de pe urma lui... de 5 luni proprietarul spune ca depune actele pt schimbarea de destinatie, insa nu se intampla nimic... si as dori sa stiu daca am vreo sansa sa il dau in judecata... si ce ar trebui sa fac, sau cu ce ar trebui sa fiu in regula pt a avea sanse de izbanda??? :((
Va rog din suflet sa ma ajutati, pentru ca eu nu mai inteleg nimic.... Va dau orice detalii mai aveti nevoie, numai pentru a obtine un raspuns care sa coincida cu varianta unuia din avocatii pe care i-am consultat.... Va multumesc! :(
depinde ce scrie in contract la clauze si depinde de cum ati convenit sa investiti in acel spatiu - cu sau fara acordul proprietarului. raspunsul nostru ar putea veni dupa studierea contractului.
de regula ar trebui sa discutati clar : ma ajuti cu actele ca sa finalizez sa reusesc sa deschid barul sau ma despagubesti cu tot ce am investit in imobilul tau.
Anterior demararii incheierii contractului de locatiune ati analizat temeinic spatiul,ati studiat documentele acestuia ?
ynocentta a scris:

Anterior demararii incheierii contractului de locatiune ati analizat temeinic spatiul,ati studiat documentele acestuia ?

exact,sa nu pornesti la facut investitii pe un teren nesigur:yes:
In contractul de inchiriere scrie asa: "Orice imbunatatire a destinatiei spatiilor, imbunatatirile de orice natura, cad in sarcina si cheltuiala chiriasului, cu obligatia obtinerii in prealabil a aprobarii in scris a proprietarilor"
Acum, eu am acest acord in scris... mai departe, cu ce ma ajuta acest lucru? Ce as mai putea sa fac altceva? De ce as mai avea nevoie ca sa pot sa inaintez cu acest lucru?
Eu dupa lunile acestea in care el mai mult m-a incurcat, decat m-a ajutat, pt ca eu am avut cheltuieli, nu imi mai doresc sa deschid nimic acolo.. M-am facut de ras si in fata distribuitorilor si a celor cu care mai am contracte incheiate, deci nu imi mai doresc sa continui cu nicio investitia acolo. Vreau sa merg mai departe cu recuperarea banilor de la el si atata tot...

Avokitten a scris:

depinde ce scrie in contract la clauze si depinde de cum ati convenit sa investiti in acel spatiu - cu sau fara acordul proprietarului. raspunsul nostru ar putea veni dupa studierea contractului.
de regula ar trebui sa discutati clar : ma ajuti cu actele ca sa finalizez sa reusesc sa deschid barul sau ma despagubesti cu tot ce am investit in imobilul tau.

consultati un avocat din orasul dvs. trebuie sa va recuperati banii investiti chiar cu acea clauza fiindca dvs i-ati adus proprietarului un aport de valoare la bunul sau desi nu v-ati putut folosi...adica contractul nu si-a atins scopul. ramand investitia dvs in imobilul lui...pt acesta ar fi o imbogatire fara justa cauza. sunt multe de zis, eu imi dau seama ca ati putea rezolva dar in mod cert prin instanta