avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ajutor pentru credit de nevoi personale neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ajutor pentru credit de nevoi personale neplatit

Buna ziua au trecut aproape patru ani de cind nu am mai platit nici o rata la banca din creditul de nevoi personale in franci elvetieni,creditul meu a fost vandut la o firma de recuperari acum patru ani in urma.eu in toata aceasta perioada am locuit in strainatate si la adresa din buletin nu a locuit nimeni cu atit mai putin rude pentru a-mi ridica corespondenta.Deci ce se intimpla cu creditul in cazul in care nu am primit personal timp de patru ani nici o instintare de plata cu confirmare de primire si nici nu am avut salar cu atit mai putin proprietati?Cu respect CG
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:14, 10 Aprilie 2014
Nu se intampla nimic cu creditul, probabil ca asteapta sa fie platit.
Art. 707

Suspendarea prescripţiei

(1) Cursul prescripţiei se suspendă:

1. în cazurile stabilite de lege pentru suspendarea termenului de prescripţie a dreptului de a obţine obligarea pârâtului;

2. pe timpul cât suspendarea executării silite este prevăzută de lege ori a fost stabilită de instanţă sau de alt organ jurisdicţional competent;

3. cât timp debitorul nu are bunuri urmăribile sau care nu au putut fi valorificate ori îşi sustrage veniturile şi bunurile de la urmărire;


Nu stiti ce acte de executare s-au facut in dosar. Daca ajungeti la executare silita, puteti contesta , asta fiind singurul mod de aparare, puteti invoca implinirea termnului de prescriptie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita duduta28 duduta28 Buna ziua Am următoarea speta: In 2006 si 2006 am contractat 2 credite de nevoi personale pe care nu le am mai putut plati. In 2012 (iulie) am primit o ... (vezi toată discuția)
Prescriptie credit prettywomen prettywomen Buna ziua! As dori si eu un raspuns va rog la o problema. Sora mea a facut un credit in 2003 pe doi ani la o banca.A platit cateva rate dar nu a mai putut ... (vezi toată discuția)
Prescriptie executare silita dosare din 2012. debitor insolvabil. prestaconty prestaconty Buna ziua. Administratorul unei societati care a ramas cu credite neachitate la banca are 3 dosare de executare silita din anul 2012. In aceasta perioada nu a ... (vezi toată discuția)