avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Tarif acces SEAP
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Tarif acces SEAP

Buna ziua
Am o problema serioasa.
Sunt conducatorul unei unitati de invatamant.
In martie 2008 scoala s-a inregistrat pe SEAP. (atunci nu am fost eu director) si s-a derulat o licitatie cu succes.
In aprilie 2009 apare HG 370 / 2009 pentru modificarea OUG 34/2006, potrivit careia fiecare autoritate cantractatnta inregistrata trebuie sa plateasca pentru folosirea SEAP. In augus 2009 s-a emis o factura de 1785 ron.
Pe atunci, directorul economic de la inspectorat ne a zis, ca nu trebuie sa platim pentru ca nu am semnat nici un fel de contract, si HG-ul nu se alplica retroactiv.
De atunci a trecut aproape 5 ani, si acum am primit o somatie, sa platim 4500 ron pentru factura neplatita si penalitati.
Intrebarea mea este: ce sa fac in situatia asta? Somatia de plata este intemeiata si trebuie sa platesc? Pe parcursul a 4 ani de ce nu am primit nici o somatie? ( Eu cred ca decizia de plata este nefondata., in 2009 nici nu am accesat site-ul SEAP,
In 2011 iarasi am folosit SEAP-l pentru o licitatie, si nu trebuia sa platim.
Munltumesc pentru raspuns

Alte discuții în legătură

Obligatie de plata tarif acces conf hg 370/2009 duncacristian duncacristian Poate ma ajutati si pe mine : am primit o decizie si o factura in cuntum de 1500 lei +TVA de la ASSI, pentru \"tarif acces in SEAP, semestrul 2 -2009\".Am ... (vezi toată discuția)
Hg 1660/2006 Ionescu15 Ionescu15 Ma intereseaza enuntul initial al art. 64,65,66 al acestui HG ca ulterior au fost abrogate!!! Cu deosebita stima!!! (vezi toată discuția)
Plati seap lenu_ro lenu_ro rog lamurire! in august 2007 societatea noastra a fost inscrisa in sistemul SEAP ca autoritate contractanta pentru achizitionarea de lucrari. anunturile au ... (vezi toată discuția)