avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Termen pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Termen pensionare

avand 32 de ani de munca, din care 23 de ani si 5 luni grupa a II- a; cand pot iesi la pensie ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:30, 14 Aprilie 2014
Raspuns pentru barbat:
-Limita de varsta la 60 de ani.
Daca este vorba despre o femeie,precizati luna si anul nasterii.
Sunt nascuta in anul 1970, sunt invatatoare.Cand ies la pensie?Am 2 copii
1. Ati omis sa spuneti luna nasterii.

2. Pentru o femeie nascuta in 1970 varsta standard de pensionare ested e 63 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca (in procent d 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (63 -5 = 58 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 10 luni (32/0 + 5/10 = 37 de ani si 10 luni).

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la varsta de 58 de ani, in 2028 (in luna in care v-ati nascut).

5. - Este in curs de modificare legea pensiilor care va egaliza varsta standard de pensionare pentru barbati si femei.
- In aceasta situatie se va mari varsta standard de pensionare pentru dvs. si in functie de luna nasterii ea va fi intre 64 de ani si 6 luni si 64 de ani si 11 luni.
- Reveniti dupa ce se discuta si aproba legea in Camera deputatilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie georgiana92 georgiana92 Buna seara, as vrea sa stiu daca are sanse sa iese la pensie sau la pensie anticipata maicamea anul acesta. Ea are 35 de ani lucrati, dintre care 20 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata iustin_79 iustin_79 Buna ziua, Pentru o persoana care are o vechime de 15 ani in grupa a 2-a de munca se poate face o pensionare anticipata, al avand acum 63 ani? Precizez ca nu ... (vezi toată discuția)
Pensionare la 59 de ani Moca Moca As dori sa stiu daca se poate iesi la pensie avand 59 de ani, 41 de ani de munca pe data de 10 aprilie 2014, si 17 ani si 9 luni in grupa a-II-a. Va multumesc! (vezi toată discuția)