Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Termen pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Termen pensionare

avand 32 de ani de munca, din care 23 de ani si 5 luni grupa a II- a; cand pot iesi la pensie ?
Raspuns pentru barbat:
-Limita de varsta la 60 de ani.
Daca este vorba despre o femeie,precizati luna si anul nasterii.
Sunt nascuta in anul 1970, sunt invatatoare.Cand ies la pensie?Am 2 copii
1. Ati omis sa spuneti luna nasterii.

2. Pentru o femeie nascuta in 1970 varsta standard de pensionare ested e 63 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca (in procent d 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (63 -5 = 58 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 10 luni (32/0 + 5/10 = 37 de ani si 10 luni).

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la varsta de 58 de ani, in 2028 (in luna in care v-ati nascut).

5. - Este in curs de modificare legea pensiilor care va egaliza varsta standard de pensionare pentru barbati si femei.
- In aceasta situatie se va mari varsta standard de pensionare pentru dvs. si in functie de luna nasterii ea va fi intre 64 de ani si 6 luni si 64 de ani si 11 luni.
- Reveniti dupa ce se discuta si aproba legea in Camera deputatilor.