Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Redobandire permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Redobandire permis

cand am dreptul sa-mi redobandesc permisul.multumesc!!!
Solutia pe scurt: În baza art.184 alin.2 şi 4 Cod penal cu aplicarea art.74 alin.1 lit.a,c-art.76 alin.1 lit.e teza 1 Cod penal condamnă pe inculpatul DUMA ALEXANDRU (cu date) la pedeapsa de 2 (două) luni închisoare pentru comiterea infracţiunii de vătămare corporală din culpă . În baza art.81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata unui termen de încercare de 2 ani şi 2 luni, calculat potrivit art.82 Cod penal. În baza art.359 Cod proc. penală atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.83 Cod penal a căror nerespectare are ca urmare revocarea suspendării. Face aplicarea în cauză a dispoziţiilor art.71 alin.2 şi 5 Cod penal cu referire la art.64 lit.a teza II (dreptul de a fi ales), lit.b şi lit.c Cod penal. Admite în parte acţiunea civilă formulată de partea vătămată Stoica Octavian. În baza art.14, art.346 alin.1 C.p.p. rap. la art.103 din Legea 71/2011, art. 998-999 C.civ. (din 1864) obligă inculpatul Duma Alexandru să plătească părţii civile Stoica Octavian suma de 41.600 euro (prin echivalent lei la momentul plăţii efective) despăgubiri civile, din care 9.600 euro daune materiale şi 32.000 euro daune morale. Ia act că partea vătămată Spitalul Municipal Feteşti nu a formulat pretenţii civile în cauză . Prezenta hotărâre este opozabilă sub aspectul laturii civile şi asigurătorului S.C. CARPATICA ASIG S.A. În baza art.191 alin.1 Cod proc. penală obligă inculpatul la plata sumei de 700 lei cheltuieli judiciare statului . Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi părţile prezente şi comunicare pentru partea vătămată Spitalul Municipal Feteşti. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 29 aprilie 2013 .
Document: Hotarâre 109/2013 29.04.2013
Bună ziua,
Câte zile de îngrijiri medicale a avut victima?
Buna ziua.90 de zile.multumesc
Dupa un an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
multumesc!
1 an de la data rămâneri definitive a sentinței de condamnare - art. 24 alin. 6 din OUG 195/2002.