avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bilant decembrie 2013- situatii anuale simplificate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bilant decembrie 2013- situatii anuale simplificate

Buna ziua,
In decembrie 2012 am infiintat un SRL, iar in ianuarie 2013 am depus la ANAF declaratie de inactivitate pentru 2012.
In 2013 firma nu a inregistrat profit, este pe pierdere.
Am inteles ca pot depune situatiile anuale simplificate.
Trebuie sa ma duc in prealabil la ANAF pentru a depune cerere prin care optez pentru cele simplificate ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ionut Gogosaru , Contabil 18:58, 14 Aprilie 2014
Entităţile care la data bilanţului (31.12.2013) nu depăşesc limitele a două dintre criteriile de mărime prevăzute mai jos întocmesc situaţii financiare anuale prescurtate.

total active: 3.650.000 euro;
cifra de afaceri netă: 7.300.000 euro;
număr mediu salariaţi: 50.

Editare

Ultima modificare: Luni, 14 Aprilie 2014
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intocmire bilant 2012 doru57 doru57 Cine intocmeste sit financiare in forma prescurtata,si cine intocmeste in forma simplificata? ... (vezi toată discuția)
Bilant la 30.09.2018 pentru distribuirea dividendelor ratfelicia ratfelicia Buna ziua, La bilantul (interimar) de la 30.09.2018 , pentru distribuirea dividendelor in cursul anului 2018, oare trebuie si notele ... (vezi toată discuția)
Situatii financiare contawest contawest La data de 31.12.2012 am depasit limitele celor doua criterii de marime total active si nr.mediu de salariati ce situatii financiare de depun? Va multumesc, (vezi toată discuția)