Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bilant decembrie 2013- situatii anuale simplificate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bilant decembrie 2013- situatii anuale simplificate

Buna ziua,
In decembrie 2012 am infiintat un SRL, iar in ianuarie 2013 am depus la ANAF declaratie de inactivitate pentru 2012.
In 2013 firma nu a inregistrat profit, este pe pierdere.
Am inteles ca pot depune situatiile anuale simplificate.
Trebuie sa ma duc in prealabil la ANAF pentru a depune cerere prin care optez pentru cele simplificate ?
Multumesc.
Entităţile care la data bilanţului (31.12.2013) nu depăşesc limitele a două dintre criteriile de mărime prevăzute mai jos întocmesc situaţii financiare anuale prescurtate.

total active: 3.650.000 euro;
cifra de afaceri netă: 7.300.000 euro;
număr mediu salariaţi: 50.

Editare

george-neagu, moderator