Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare anticipata

Data nastere 14.03.1955;Data angajare;15.10.1980,am lucrat 18 ani si 3 luni in conditii de grupa II ,un program de cel putin 10ore/zi.Cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare si cand ma pot pensiona anticipat cu penalizare(cu ce penalizare)? Care este suportul legal?
1. Pentru un barbat nascut in martie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (65 - 4 = 61 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 6 luni (33/6 + 4/6 = 38 de ani).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in martie 2016;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in martie 2015;
- pentru a beneficia de pensia anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani.

4. In cazul pensiei anticipate reducerea va fi de 9,0%

6. - La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.
- Se va emite o noua decizie de pensionare.