Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire parinteasca fara testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire parinteasca fara testament

Cind mama a murit, tatal murind inaintea ei, au ramas in viata 2 copii si doi nepoti. Unul din copii a spus ca pe patul de moarte mama i-a lasat lui totul. Celalat frate locuind in afara tarii nu a facut nici-o contestatie cu toate ca el avea 2 copii si repetat mama ii spusese ca doreste ca nepoatele sa se bucure de casa paminteasca. Fratele care a ramas cu proprietatea, neinsurat si fara copii a ajuns datorita datoriilor care le-a acumulat sa o vinda pe mai nimic. Proprietatea avea o valoare mare, fiind situata in Cotroceni, acum 4 ani fiind estimata la 240,000 de Euro. Proprietate de asemeni avea valoare sentimentala pentruca nepoatele au fost crescute de bunica pentru 4 ani in acea casa. Se poate face ceva ca sa spunem ca vinzarea nu a fost facuta legal si ca fratele care a vindut nu avea dreptul sa vinda ceva care pe drept nu-i apartinea integral?
s-a făcut succesiune după decesul mamei?
Spuneti ca fratele dvs. nu a facut nici o contestatie -si deduc de aici ca este vorba de succesiune-.
Cand s-a dezbatut succesiunea si cand a fost vanduta casa ?
Fratele care isi asumase mostenirea casei parintesti a facut din cite stim succesiune, cu drept exclusiv de singur mostenitor. Fratele ori nepoatele care locuiau in afara tarii nu au primit nici-o nota legala de a se prezenta la succesiune.
fără ambii moștenitori nu se putea face succesiunea, decât dacă declara în fața notarului că e singurul succesor.
Se pare ca fratele din Romania a spus ca a gasit un act scris (testament), dupa moarte mamei lor, lasat cu ani in urma numai pe numele lui. Daca aceasta e adevarat, inseamna ca acesta este singurul motiv pentru care fratele din Romania a reusit sa definitiveze actele de succesiune pentru apartament, fara a cere acordul fratelui din America.
Intrebarea mea este: exista vreo posibilitate de recurs in situatia de fata? Inteleg actele de succesiune au fost legale pentru a putea vinde apartamentul. Ma refer la un recurs pentru felul cum a fost impartita mostenirea.
Banuiesc ca acum situatia se complica datorita faptului ca fratele din Romania a vindut deja apartamentul.
Va multumesc anticipat pentru raspuns si va rog sa ma iertati ca mai scriu asa de bine romaneste.