Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli deductibile in totalitate?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli deductibile in totalitate?

O societate italiana doreste sa deschida in Romania o societate SRL cu sediu propriu ,pastreaza denumirea din Italia aici va fiS.C. XX Romania SRL si va avea ca obiect princ de activitate ,,transport terestru"... international de marfuri in intreaga Europa(UE si non UE)
Daca tir-urile sunt proprietatea firmei italiene si sunt numai inchiriate societatii din Romania,conform unui contract.Acest contract ar trebui contrasemnat de ANAF sau inregistrat undeva sau este suficient sa fie semnate numai de cele 2 srl si chelt ar fi in totalitate deductibile combustibil,intretinere/reparatii etc?
Multumesc foarte mult,Angela
Il inregistrati la anaf.
Pentru denumirea cu Romania aveti:

Legea 26/1990 Art. 39.

3) Înscrierea unei firme care conţine cuvintele: «naţional», «român», «institut» sau derivatele acestora ori cuvinte sau sintagme caracteristice autorităţilor şi instituţiilor publice centrale se realizează numai cu acordul Secretariatului General al Guvernu
lui.

si

Hotărârea nr. 1296/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind condiţiile şi procedura de eliberare a acordului scris pentru folosirea denumirii, prevăzut la art. 39 din Legea nr. 26/1990 privind registrul comerţului, republicată, cu modificările şi completările ulterioare

Art. 2. - Acordul pentru folosirea în cuprinsul firmei a cuvântului "român" şi a derivatelor acestuia se eliberează în următoarele cazuri:
a) în totalul cifrei de afaceri din ultimul an a persoanei juridice solicitante, veniturile din exportul de produse şi/sau servicii reprezintă cel puţin 50%;
b) în cuprinsul firmei unei persoane juridice române la care unic acţionar sau acţionar majoritar este o persoană juridică străină, cuvântul "român" sau derivatele acestuia servesc la diferenţierea din punct de vedere geografic a persoanei juridice române faţă de persoana juridică străină;
c) cuvântul "român" sau derivatele acestuia servesc la identificarea din punct de vedere geografic a reprezentanţei sau altui dezmembrământ fără personalitate juridică al unei persoane juridice străine în România.

Verificati si prevederile din Conventia de evitare a dublei impuneri cu ITalia, pt ca veniturile din inchiriere sunt redevente. De asemenea verificati si ART. 124^18 si urmatoarele din Codul fiscal pt scutire.

Art. 7 Cod fiscal

28. redevenţă - orice sumă ce trebuie plătită în bani sau în natură pentru folosirea ori dreptul de folosinţă al oricăruia dintre următoarele:

a) drept de autor asupra unei lucrări literare, artistice sau ştiinţifice, inclusiv asupra filmelor, benzilor pentru emisiunile de radio sau de televiziune, precum şi efectuarea de înregistrări audio, video;

b) orice brevet, invenţie, inovaţie, licenţă, marcă de comerţ sau de fabrică, franciză, proiect, desen, model, plan, schiţă, formulă secretă sau procedeu de fabricaţie ori software.

Nu se consideră redevenţă, în sensul prezentei legi, remuneraţia în bani sau în natură plătită pentru achiziţiile de software destinate exclusiv operării respectivului software, fără alte modificări decât cele determinate de instalarea, implementarea, stocarea sau utilizarea acestuia. De asemenea, nu va fi considerată redevenţă, în sensul prezentei legi, remuneraţia în bani sau în natură plătită pentru achiziţia în întregime a drepturilor de autor asupra unui program pentru calculator;

c) orice transmisiuni, inclusiv către public, directe sau indirecte, prin cablu, satelit, fibre optice sau tehnologii similare;

d) orice echipament industrial, comercial sau ştiinţific, orice bun mobil, mijloc de transport ori container;

e) orice know-how;

f) numele sau imaginea oricărei persoane fizice sau alte drepturi similare referitoare la o persoană fizică.

În plus, redevenţa cuprinde orice sumă ce trebuie plătită în bani sau în natură pentru dreptul de a înregistra sau transmite sub orice formă spectacole, emisiuni, evenimente sportive sau alte activităţi similare;

ART. 115 Venituri impozabile obţinute din România

(1) Veniturile impozabile obţinute din România, indiferent dacă veniturile sunt primite în România sau în străinătate, sunt:

......

d) redevenţe de la un rezident; Norme metodologice

ART. 117 Scutiri de la impozitul prevăzut în prezentul capitol

Sunt scutite de impozitul pe veniturile obţinute din România de nerezidenţi următoarele venituri:

j) veniturile din dobânzi şi redevenţe, care intră sub incidenţa cap. IV din prezentul titlu;

Oricum certificat de rezidenta fiscala sa solicitati de la soc din Italia, inaintea oricarei plati.
Ioan Petru Butariu, Contabil