Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Care costul inmatricularii unui autoturism?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Care costul inmatricularii unui autoturism?

Va salut,stiu ca ar trebui sa intreb asta la finante sau la alte institutii dar nu prea am timp,vreau sa cumpar o masina de la un prieten si as vrea sa stiu cam care ar fi costul total pentru inmatricularea acesteia,masina este un bmw 316 din 1993,motor 1600 cc benzina,euro 2,multumesc :D
Actele necesare pentru inmatricularea auto le gasim afisate la sediul Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor (D.R.P.C.I.V.), enumerate in ordinea in care trebuie puse la dosar. Inmatricularea unui autoturism va costa in jur de 250 de lei daca este cumparat din Romania si 400 de lei daca este adus din strainatate, fara a lua in calcul asigurarea RCA, care are un pret diferit in functie de varsta soferului si motorizare.
Mai trebuie avut n vedere si :
Calculatorul de taxa auto 2014 este conform Ordonantei de urgenta nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule.
Noua taxa auto, denumita in continuare timbru de mediu, a intrat in vigoare la data de 15 martie 2013, odata cu publicarea in Monitorul Oficial.
Astfel, Taxa Auto 2014 (aproximativ) : 640 Euro (2847 Lei) !
Calculator taxa auto 2014 (unde va puteti calcula singur TAXA de TIMBRU 2014 :
[ link extern ] .
D.R.P.C.I.V. : Șoseaua Pipera 49, București 014254, tel : 021-232.4828, www.drpciv.ro
@wily
Aplicati aici, e un calculator mai deosebit, dar foarte util :
[ link extern ] /