avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... echivalare grupa 1 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

echivalare grupa 1 de munca

F Stagiul total de cotizare realizat
a. Stagiul total de cotizare realizat, din care 38 ani 1 luna 17 zile
1, In sistemul public, din care 38 ani 1 luna 17 zile
- in conditii normale de munca 9 ani 10 luni 14 zile
in gr 1(legea nr.3/1977) 2 ani 7 luni 16 zile
in gr 2 (legea nr 3/1977) 19 ani 7 luni 0 zile
- stagiu aferent grupe/conditii de munca 6 ani 0 luni
Reducerea varstei standard de pensionare pentru
conditii speciale ,deosebite si sau alte conditii de munca 4 ani 0 luni
(extras dupa decizia de pensionare)
Intrebare
Este stabilita corect reducerea varstei de pensionare?
Parerea mea este ca nu si ar trebui sa arate astfel
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I sunt echivalate cu grupa “conditii speciale” astfel :
1- Numai stagiile de cotizare de minim 2 ani in societatile si meseriile nominalizate in anexelor 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010 pentru care s-au intocmit documentatii de echivalare
2 -Toate stagiile in grupa I de minim 6 ani prin legea 380/2013
Stagiile de gr I care nu se incadreaza la punctele 1 si 2 pot fi considerate stagiile de grupa II si pot fi echivalate cu grupa conditii deosebite conform legii pensiilor 263/2010 ?. Stagiile de gr I si II echivalate cu conditii deosebite pot fi cumulate?
Daca da, ar trebui ca reducerea varstei de pensionare sa fie de 5 ani (22 ani conditii deosebite) si nu de 4 ani cum a calculat casa de pensii.
Daca raspunsul este pozitiv care este baza legala de echivalare?
Multumesc mult!
Ultima modificare: Miercuri, 23 Aprilie 2014
stanluc, utilizator
Cel mai recent răspuns: stanluc , utilizator 18:41, 12 Mai 2014
Daca anii de grupa I-a sunt asimilati la conditii speciale,reducerea este de 5 ani.
Daca nu sunt asimilati la conditii speciale,reducerea este de 4 ani.
Nu cred ca raspunsul d-voastra este corect si argumentez aceasta cu art 39 din Hotararea nr 257/2011 din 20 martie 2011 privind aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
ART. 39
(1) Reducerea vârstelor standard de pensionare pentru persoanele care au desfăşurat
activităţi încadrate prin lege în condiţii deosebite de muncă se face corespunzător timpului
efectiv lucrat în aceste condiţii, din vârstele standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5
sau, după caz, anexa nr. 6 la lege, cu respectarea condiţiilor prevăzute la art. 55 alin. (1) lit. a) din lege.
(2) Se asimilează stagiilor realizate în condiţii deosebite de muncă şi vechimea în muncă
realizată în grupa I sau a II a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001,
cu excepţia celor încadrate în condiţii speciale.

Deci stagiul realizat in conditii deosebite este 19,7 ani + 2,7 ani (nu sunt in conditii speciale) = 22 ani si 2 luni rezultand o reducere a varstei de pensionare de 5 ani.
Iar prin legea 380/2013 stagiile de grupa I mai mari de 6 ani au devenit stagii realizate in conditii speciale.
Astept alte pareri cu justificarile legale.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Aprilie 2014
stanluc, utilizator
Aceste prevederi au fost valabile pana la aparitia legii 380/2013

Legea 263/2010

ART. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.

Acum nu mai sunt valabile


[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 24 Aprilie 2014
Carp Mircea, utilizator
Sa inteleg ca daca cineva a lucrat 5 ani si 11 luni inainte 2001 iar restul anilor lucrati sint in conditii normale urmare a legii 383 acestia vor fi asimilati conditiilor normale de lucru?
Imi cer suze dar am facut o confuzie grava. Intrebarea si raspunsul dv se referea la reducerea virstei de pensionare, iar eu am intrebat daca pentru stagii de sub 6 ani(grupa 1) se da 50% spor pentru fiecare an lucrat. Pot sa pot sa imi raspund si singura. DA

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata dinua dinua Buna ziua, as dori sa va intreb cand un barbat , nascut in iunie 1957 , cu vechime in munca de 36 ani , dintre care 21 ani grupa a doua , cand poate iesi la ... (vezi toată discuția)
Se poate iesi la pensie anticipat? ramona_84 ramona_84 Tatal meu are 52 de ani este nascut in 26.02.1960 , lucreaza din 10.02.1979 si are in total 38,5 de ani de munca,deoarece 22 de ani s-a incadrat la grupa a ... (vezi toată discuția)
Pensionare gabitza1007 gabitza1007 tatal meu are varsta de 59 de ani impliniti.are vechime in munca din anul 1969 si pana in prezent, in momentul de fata lucrand cu contract de munca.de pe ... (vezi toată discuția)