Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA in acelasi spatiu - casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA in acelasi spatiu - casa de marcat

Daca in acelasi spatiu inchiriat de la o persoana fizica isi desfasoara activitatea mai multe PFA-uri (cosmetica, coafura, etc), este posibil ca acestea sa utilizeze o singura casa de marcat, cu emitere de bonuri fiscale pe fiecare PFA in parte ? Dar daca spatiul este inchiriat de la o PJ?
Nu. Casa de marcat se fiscalizeaza pentru fiecare pfa in parte (fiecare pfa cu casa ei) pentru ca isi tine fiecare contabilitatea, la sfarsit de zi fiecare trebuie sa-si scoata raportul z de la casa de marcat si sa-l inregistreze in registrul jurnal de incasari si plati.
Multumesc!
Daca o PFA desfasoara doua activitati pe doua CAEN-ri distincte, pentru ambele fiind posibila impozitarea dupa norme de venit, cum se realizeaza impozitarea efectiv? Se aduna cele doua norme sau se plateste impozitul aferent normei de venit celei mai mari? Dar CAS si sanatate la ce suma se platesc la cumulul celor doua norme de venit sau la una singura? De asemenea, daca se poate va rog sa imi explicati cele de mai sus si in cazul in care pentru una din cele doua activitati desfasurate nu exista stabilita norma de venit ( mai precis CAEN 5630). Va multumesc!
Din codul fiscal, art. 49 stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
......
(5) Dacă un contribuabil desfăşoară două sau mai multe activităţi care generează venituri comerciale, venitul net din aceste activităţi se stabileşte prin însumarea nivelului normelor de venit corespunzătoare fiecărei activităţi.
(6) În cazul în care un contribuabil desfăşoară o activitate pe norma de venit şi o altă activitate independentă, venitul net anual se determină pe baza contabilităţii în partidă simplă, conform art. 48.