avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Legea 165/2013, Decizia CCR nr. 88/2014
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Legea 165/2013, Decizia CCR nr. 88/2014

Buna ziua.
Curtea Constitutionala a Romaniei, in urma unei exceptii ridicate in Dosarul nr. 638/3 /2013 al Tribunalului Bucuresti - Sectia a V-a civila, magistratii au admis exceptia de neconstitutionalitate si au stabilit ca dispozitiile art. 4 in Legea nr. 165/2013 sunt constitutionale in masura in care termenele prevazute la art. 33 din aceeasi lege nu se aplica si cauzelor in materia restituirii imobilelor preluate abuziv aflate pe rolul instantelor la data intrarii in vigoare a legii, respectiv 20 mai 2013.
Practic, acest lucru inseamna ca termenele impuse de noua lege a retrocedarilor NU se aplica si in cazul dosarelor aflate pe rolul instantelor inainte de 20 mai 2013, aceste dosare urmandu-si cursul in baza reglementarilor in vigoare la data introducerii lor in instanta, respectiv conform art.33 din Legea 10/2001. Curtea constata ca dispozitiile din Legea nr. 165/2013 se aplica "cauzelor in materia restituirii imobilelor preluate abuziv, aflate pe rolul instantelor" si confera noilor norme procedurale efecte retroactive, ceea ce contravine prevederilor din Constitutie.
Eu detin o sentinta irevocabila a ICCJ din data de 03.05.2012 data care este anterioara intrarii in vigoare a Legii nr.165/2013, publicata in M.O. nr.278 din 17.05.2013, prin care ANRP-ul a fost obligata sa desemneze un evaluator pentru intocmirea raportului de evaluare si la emiterea deciziei reprezentand titlul de despagubire si, pe care nu a executat-o pana acum.

Prin urmare:
1. daca evaluarea bunului, va trebui facuta acum conform Legii 10/2001, de catre un evaluator, conform standardelor de evaluare internationale si NU dupa grila notarilor,
2. daca modul de plata, va trebui facuta acum in numerar, asa cum prevede Legea 247/2005, in transe,
3. daca obiectul dosarului meu de la A.N.R.P. se supune s-au nu se supune in continuare Legii nr. 165/2013 ???????.

Alte discuții în legătură

Admisibilitate cerere de revizuire tcnz tcnz Buna ziua Am aflat ca s-a admis exceptia de neconstitutionalitate si in ceea ce priveste art. 4 teza 2 raportat la art. 34 din L165/2013 (termenul de 5 ani ... (vezi toată discuția)
Care este procedura în cazul restituirilor imobilelor naționalizate? ce este de fãcut pe plan intern și la cedo? hdm hdm - daca am facut plangere la C.E.D.O. in anul 2012, pe fondul L.10/2001 si am primit confirmarea primirii plangerii, dar cazul inca nu a fost judecat, eu pot ... (vezi toată discuția)