Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 mai recuperat in zi de sambata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 mai recuperat in zi de sambata

buna ziua. i compania unde lucrez a decis recuperarea zilei de 2 mai intr-o zi de sambata. in aceste conditii in ziua de sambata se lucreaza 8 ore?
multumesc
Se lucreaza acelasi program de lucru ca in orice alta zi lucratoare. Pontajul il faceti insa cu ziua de 2 mai lucrata (tot ce se lucreaza in sambata de recuperare se trece pe ziua de 2 mai).
De exemplu, daca aveti un concediu medical pe perioada 1 mai - 15 mai, ziua de 2 mai este zi de concediu medical, pe cand ziua de 10 mai nu este, fiind zi nelucratoare.
Sunteti din sectorul privat sau bugetar?
Ziua de 2 mai este o zi de vineri. Dacă vinerea programul dvs. obișnuit este de 8 ore, atunci și în acea sâmbătă trebuie să lucrați tot 8 ore. Dacă de luni până joi aveți program mai mare de 8 ore iar vinerea lucrați doar 6 ore, de exemplu, atunci în acea zi de sâmbătă veți lucra tot 6 ore.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
In situația în care salariații vor veni la serviciu în ziua de sâmbătă, ei urmează a fi plătiți pentru această activitate conform contractului colectiv de munca aplicabil angajatorului sau al c.i.m. ori a reg.intern al acestuia.

Angajatorul este responsabil pentru plata sporului de week-end pentru toate persoanele care vor desfășura activitate sâmbătă, neavând relevanță că este vorba de recuperarea unei zile libere, relevant este faptul că se muncește într-o zi de repaus săptămânal.
In spiritul Codului Muncii, n-ar trebui acordate alte doua zile libere consecutive daca se lucreaza sambata 2 mai? Pe langa sporul de weekend!