Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau sa cumpar drepturile de mostenire . Cum Se poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau sa cumpar drepturile de mostenire . Cum Se poate ?

Vreau sa achizitionez niste drepturi de mostenire dar aceste drepturi sunt in posesia a doua persoane diferite . Pot cumpara doar de la o singura persoana tot ? Este vorba despre o ruda care detine un teren dar acesta il imparte cu inca cineva pe care nu il gasim . Cum sa procedam ? :(
Cel despre a carui mostenire este vorba este decedat ?
drepturile de moștenire nu se pot cumpăra. puteți cumpăra partea ce îi revine respectivului după dezbaterea succesiunii.
Am Inteles. Sunt 2 mostenitori 1 in viata si 1 decedat, nu are copii dar traieste sotul decedatei . M-am inteles cu primul mostenitor care este in viata dar in cazul celalant ce trebuie facut ? Decedata dand o procura de renuntare la mostenire in 2001 si nu mai este valabila ce trebuie facut ?
cel ce-l mostenestenc cei doi-un mort si un viu...traieste?
Buna seara.
Drepturile pentru mostenirile -succesiunile nedeschise inca,nu pot face obiectul vanzarii, donatiei...etc,intrucat,nu se stie care va fi vointa dispunatorului,atunci cand acesta va dispune de bunurile sale .
Cu stima,
Marius Bote