Forum Discuţii juridice Executare silită executare
Discuție deschisă în Executare silită

executare

Un contract de leasing in care scrie ca reprezinta titlu executoriu mai trebuie investit de instanta judecatoreasca.
Soc. de leasing este din Bucuresti iar eu din Bacau.Executarea se va face in Bacau de catre un executor local?
Cum decurge executarea ,se pune prima data sechestru pe bunuri ,sau se face contestatie dupa ce se primeste instiintarea de executare.
Cererea de executare silita se depune la executorul judecatoresc, daca legea nu dispune altfel. Executorul judecatoresc va solicita incuviintarea executarii de catre instanta de executare, careia ii va inainta, in copie, cererea creditorului urmaritor si titlul executoriu.Instanta incuviinteaza executarea silita prin incheiere data in camera de consiliu, fara citarea partilor. Incheierea prin care presedintele instantei admite cererea de incuviintare a executarii silite nu este supusa nici unei cai de atac. incheierea prin care se respinge cererea de incuviintare a executarii silite poate fi atacata cu recurs de catre creditor, in termen de 5 zile de la comunicare.
Dupa incuviintarea cererii, instanta va alcatui un dosar privind executarea, la care executorul judecatoresc este obligat sa depuna cate un exemplar al fiecarui act de executare, in termen de 48 de ore de la efectuarea acestuia.”
A se proceda altfel inseamna desfiintarea unei importante garantii a dreptului la un proces echitabil al tuturor partilor implicate in procedura executarii silite, prin inlaturarea controlului instantelor judecatoresti asupra inceperii acestei proceduri
In interesul executarii, executorul judecatoresc poate cere debitorului sa dea o declaratie scrisa cu privire la veniturile si bunurile sale si locul unde se afla acestea. Oricum trebuie facuta somatie de catre executor iar daca aveti motive sa contestati executarea o putei face la judecatorie
Executarea se face in Bucuresti sau Bacau?
este competent executorul judecatoresc din circumscriptia judecatoriei in a carei raza teritoriala urmeaza sa se faca executarea (Bacau).
Executarea silita se va efectua la domiciliul debitorului (Bacau). ;)