Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Malpraxis
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Malpraxis

Buna ziua
Poate cineva sa ma lamureasca-Sotia mea a fost operata in anul 2002 de noduli tiroidieni.I s-a extras tiroida dar pe linga asta si paratiroidele,lucru anormal.
La vremea respectiva nici un medic la care a fost nu a recunoscut acest lucru.
Pe linga simptomele care ii devasteaza viata de ani intregi acest lucru a fost confirmat de medici din strainatate.(adica greseala de a fi fost extrase paratiroidele)
Intrebarea este desi a trecut destul timp se poate face ceva legal impotriva acelor medici,sau pentru primirea de despagubiri?
Practic ce au facut ei este o mutilare pe viata asa cum anumiti medici straini s-au exprimat.
Va multumesc din suflet si astept un raspuns
Sesizati in scris Colegiul medicilor din judet. Anexati documente (fise de constatare la clinica din strainatate, dosarul medical) care sa va sustina punctul de vedere.
In functie de raspunsul primit puteti deschide actiune in instanta impotriva spitalului si/ sau a medicilor care au efectuat interventia si cere daune materiale si/ sau daune civile.
In anul 2002 nu era obligatoriu sa incheie medicii asigurare de malpraxis, caz in care putea fi inclus in actiune si asiguratorul, pentru plata daune.