Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se poate incheia orice tip de contract vrea si cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se poate incheia orice tip de contract vrea si cu oricine ?

conducatorul institutiei a semnat singur un Contract.
- fiind totusi un contract care presupune plata unei sume de bani,
contabilul, persoana care pune viza CFP si juristul institutiei
nu au semnat acel contract, considerand ca nu este util institutiei,
intrucat nu are nici o legatura cu obiectul de activitate al institutiei.
- conducatorul institutiei a spus ca el, fiind cel care conduce institutia,
poate incheia orice contract, cu oricine considera el
si ca ceilalti nu au nici un cuvant impotriva de spus,
nu se pot impotrivi incheierii contractului pe care il vrea el.

Acum este o problema cu plata,
fiindca salariatii refuza sa faca plata, refuza sa puna viza CFP,
refuza sa semneze de plata.

Este corect ca salariatii sa procedeze in acest mod ?
Directorul institutiei poate incheia orice contract vrea si cu oricine ?
Salariatii vor trebui sa fie de acord cu plata contractului ?
Poate incheia contractele circumscrise obiectului de activitate sau cele necesare derularii activitatii, ex: contract de inchiriere, nu orice tip de contract.
ce inseamna contracte circumscrise obiectului de activitate ?
ce fel de contracte intra, de ex. ?