Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cesiuni creante
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cesiuni creante

As dori sa stiu daca este necesar ca intre obiectele de activitate ale unei societati , trebuie sa existe si un cod CAEN care sa permita incheierea de cesiuni creante a unor debite sau acesta este un drept universal valabil ca si vanzarea - cumpararea de exemplu ? Este vorba de cedarea drepturilor de despagubire din asigurari ,iar societatea are ca obiect de activitate toata clasa 662 din nomenclatorul CAEN .
dauneasist, utilizator
Apreciez ca puteti sa faceti cesiune de creante, fara a avea in obiectul de activitate vreun cod CAEN anume!
As avea nevoie si de un temei legal