avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furtul Calificat in Noul Cod Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furtul Calificat in Noul Cod Penal

Buna seara, as dori sa va intreb daca infractiunea de furt calificat este urmatoarea in Noul Cod Penal, sau au fost scoase anumite circumstante? Multumesc anticipat pentru raspuns
Art. 229
Furtul calificat
(1) Furtul săvârşit în următoarele împrejurări:
a) într-un mijloc de transport în comun;
b) în timpul nopţii;
c) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
d) prin efracţie, escaladare sau prin folosirea fără drept a unei chei adevărate ori a unei chei mincinoase;
e) prin scoaterea din funcţiune a sistemului de alarmă ori de supraveghere,
se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Dacă furtul a fost săvârşit în următoarele împrejurări:
a) asupra unui bun care face parte din patrimoniul cultural;
b) prin violare de domiciliu sau sediu profesional;
c) de o persoană având asupra sa o armă,
pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
(3) Furtul privind următoarele categorii de bunuri:
a) ţiţei, gazolină, condensat, etan lichid, benzină, motorină, alte produse petroliere sau gaze naturale din conducte, depozite, cisterne ori vagoane-cisternă;
b) componente ale sistemelor de irigaţii;
c) componente ale reţelelor electrice;
d) un dispozitiv ori un sistem de semnalizare, alarmare ori alertare în caz de incendiu sau alte situaţii de urgenţă publică;
e) un mijloc de transport sau orice alt mijloc de intervenţie la incendiu, la accidente de cale ferată, rutiere, navale sau aeriene ori în caz de dezastru;
f) instalaţii de siguranţă şi dirijare a traficului feroviar, rutier, naval, aerian şi componente ale acestora, precum şi componente ale mijloacelor de transport aferente;
g) bunuri prin însuşirea cărora se pune în pericol siguranţa traficului şi a persoanelor pe drumurile publice;
h) cabluri, linii, echipamente şi instalaţii de telecomunicaţii, radiocomunicaţii, precum şi componente de comunicaţii,
se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani.
Cel mai recent răspuns: Bodea Lavinia , Avocat 22:33, 29 Aprilie 2014
Bună seara,

Textul din Noul Cod Penal este cel pe care l-ați redat dumneavoastră.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un caz de furt marius11031998 marius11031998 Salut am si eu un prieten ca a furat de la 2 persoane vecine bunuri in valuare de 5000 de lei vreu sa stiu si eu ce ar putea pati fiind furt calificat si ... (vezi toată discuția)
Ncp furt cablu - legea favorabila Daniel1992 Daniel1992 furt cablu art 208/1 si 209/1 cum este acum cu noul cod penat cum pot scapa din asta? (vezi toată discuția)
Sustragere de motorina Miculescu Sorin Miculescu Sorin Ce ti se poate intimpla deca esti prins ca sustragi o cantitate de motorina de la o firma privata (vezi toată discuția)