Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reclamatie la politie avand doar contul din banca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reclamatie la politie avand doar contul din banca

Problema sta in felul urmator. Am fost pus in situatia de a primii in contul meu din banca niste sume de bani, care provin din vanzarea pe internet a unor autorizatii de catre un prieten de al meu care nu are cont in banca ( si ma rugat pe mine sa il ajut ). Din cate am inteles de la el aceste autorizatii nu ar fii tocmai ok, si aici intervine problema. O persoana i-a spus ca-l va reclama pentru inselaciune la politie. Ce ma intereseaza pe mine este daca as putea fi tras la raspundere eu pentru cele facute de el. Tin sa mentionez ca respectivele autorizatii au fost trimise prin curierat, de la adrese si nume care nu au legatura cu realitatea si singura legatura reala ar fii contul meu din banca. Va rog sa ma lamuriti si va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Din ce spuneti dvs stiati ca autorizatiile nu sunt tocmai ok, si totusi ati acceptat sa il ajutati. Acest lucru se numeste complicitate si se pedepseste de legea penala.

Daca sunteti chemat la politie, va recomand sa va luati un avocat.

Succes,
nu stiam despre asta, mi s-a spus ulterior ca nu sunt ok dupa care am incetat sa mai accept sa utilizeze contul meu. intrebarea mea acum, daca se va face o ancheta va veni la mine direct ? pentru ca tot ce are reclamantul este contul din banca .
Chiaf daca sunteti nevinovat e bine sa va aparati.
Politia nu o sa va creada.
Ar fi bine sa incercati deja sa consultati avocat pentru a intelege exact situatia si ce s-ar putea face.
Puteti sa restituiti si banii pagubitului daca ii mai aveti.
hackeru155 a scris:

Problema sta in felul urmator. Am fost pus in situatia de a primii in contul meu din banca niste sume de bani, care provin din vanzarea pe internet a unor autorizatii de catre un prieten de al meu care nu are cont in banca ( si ma rugat pe mine sa il ajut ). Din cate am inteles de la el aceste autorizatii nu ar fii tocmai ok, si aici intervine problema. O persoana i-a spus ca-l va reclama pentru inselaciune la politie. Ce ma intereseaza pe mine este daca as putea fi tras la raspundere eu pentru cele facute de el. Tin sa mentionez ca respectivele autorizatii au fost trimise prin curierat, de la adrese si nume care nu au legatura cu realitatea si singura legatura reala ar fii contul meu din banca. Va rog sa ma lamuriti si va multumesc anticipat.

Hai sa te cred ca nu te pricepi la chestiuni bancare desi, banca, in momentul in care ti-a deschis contul, ti-a dat un teanc de foi, cu conditiile, pe care le-ai semnat "ca primarul". Sa simplificam deci, sa scoatem banca din discutie: un prieten de-al tau vinde ceva, undeva, in conditii ce "nu ar fii tocmai ok" - ti-am pastrat "i"-ul un plus, ca sa te citez corect - iar banii ii iei tu. Si acum vine politia, il salta, si te ia si pe tine la intrebari. Tu le spui povestea cu "eu sunt mic, nu stiu nimic". Politia o sa te creada cat l-a crezut sotia, pe ala prins cu o femeie goala in baie, din bancul cu broscuta care s-a dat de 3 ori peste cap, sigur stii bancul, ca e vechi.
Este foarte bine ca ai deschis subiectul, ca mai invata si altii ce poti face daca te folosesti de drepturile tale, fara responsabilitate.
Daca esti intr-adevar nevinovat, o sa spui totul la politie, aia or sa verifice si, cel mai probabil, o sa scapi cu un NUP. Daca pe langa ce ne-ai spus, mai exista ceva, atunci cel mai bine este ca, asa cum ai mai fost sfatuit, sa-ti iei un avocat, care sa te ajute sa scapi cat mai ieftin.
Se poate si sa fie nevinovat si sa nu il creada nimeni si cum regula este ca politia nu crede niciodata...inseamna ca si nevinovat daca este se afla intr-o situatie foarte complicata.
Daca merge cu avocat politia nu o sa ,,traga""de el.
Acesta ar fi avantajul deoarece avocatul poate lua atitudine daca vede ca se incalca anumite drepturi...