Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare Asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare Asociatii de proprietari

Sotia este sef la Serviciului de Sprijinire si Indrumare a Asociatiilor de Proprietari din cadrul Primarie iar sotul este administratorul unei asociati de proprietari in aceeasi localitate,care functie este compatibila si care este incompatibila?

Nu exista nicio stare de incompatibilitate in situatia descrisa de dvs. Cel mult ar putea fi vorba despre un conflict de interese.
Niciuna dintre cele 2
Administratorul de imobil in baza atestatului profesional isi poate exercita responsabilitatea functiei in orice localitate din tara
Aspectul ca sotia administratorului de imobil detine conducerea serviciului de specialitate din primarie,poate fi considerata o garantie ca activitatea administratorului de imobil se va desfasura cu respectarea normelor in vigoare
Mai pe intelesul meu,sotia mai are dreptul sa controleze asociatile de proprietari sau sotul nu mai are dreptul de a fi administrator.Multumesc
ynocentta a scris:

....
Aspectul ca sotia administratorului de imobil detine conducerea serviciului de specialitate din primarie,poate fi considerata o garantie ca activitatea administratorului de imobil se va desfasura cu respectarea normelor in vigoare

De unde ati dedus dvs aceasta garantie?
Greu de crezut ca administratorul de imobil isi asuma responsabilitatea sa dea ocazia sa fie verificat de catre serviciul din primarie
Chiar daca sotia este sefa serviciului,aceasta nu poate sa ii asigure protectia in cazul in care sotul administrator se face vinovat de incalcarea legii,nu de alta dar exista si alte autoritati competente in domeniu ,IPJ,MAI

Cornel Vasile, Consilier juridic