avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dilema-post vacant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dilema-post vacant

Buna ziua.
In data de 28.04.2014 am transmis un revisal pentru un post de muncitor necalificat, anuntat ca fiind vacant inca din data de 01.04.2014 pana in data de 30.04.2014. Data de inceput al contractului incheiat este de 05.05.2014, data la care ar trebui sa anunt somajul cum ca am ocupat postul vacant cu pricina. Problema e ca postul de muncitor necalificat nu mai este vacant la data de 05.05.2014. Acesta a expirat in data de 30.04.2014.
Ce ar trebui sa fac in acest caz?
Daca as vrea sa-l anunt ca fiind din nou vacant, nu pot sa fac asta decat azi, in 05.05.2014, ori eu am transmis revisalul in 28.04.2014. Din cate stiu eu, revisalul se transmite numai in baza unui post vacant anuntat la somaj. Deci oricum as face tot nu ma incadrez conform legii.....
Cel mai recent răspuns: Cislariu_Gica , utilizator 12:39, 5 Mai 2014
1. Anuntati AJOFM-ul ca postul s-a ocupat.
Din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă

art.3
...
(5) Termenul de o zi de la data ocupării locului de muncă, prevăzut la art. 10 alin. (3) din lege, se îndeplineşte la sfârşitul primei zile lucrătoare, ora 24,00, următoare datei în care s-a ocupat locul de muncă în condiţiile legii.
(6) Comunicarea de către angajatori a locurilor de muncă vacante sau ocuparea acestora se poate realiza prin serviciul on-line oferit de Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă, prevăzut la alin. (2), începând cu data de la care acest serviciu on-line devine operativ, dată care se face publică de Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă pe pagina de internet a instituţiei.

Termenul incepe sa curga de la data inceperii activitatii.

2.
... Din cate stiu eu, revisalul se transmite numai in baza unui post vacant anuntat la somaj....


Nu este adevarat. Nu exista text de lege care sa prevada asa ceva.
ok, multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anuntarea la ajofm a unui post vacant ocupat Cislariu_Gica Cislariu_Gica Buna ziua. Daca in data de 01.04.2014 anunt in revisal un contract cu data de inceput 05.04.2014, in ce data trebuie sa anunt agentia de somaj cum ca postul ... (vezi toată discuția)
Instiintare incadrare in munca gina2010 gina2010 Buna ziua, instiintarea incadrarii in munca trebuie transmisa anterior inceperii activitatii de catre viitorul salariat? (vezi toată discuția)
Loc de muncă vacant ianasi claudia ianasi claudia Bună ziua, Dacă am un loc de muncă vacant sunt obligat să îl anunț la AJOFM? Mulțumesc. (vezi toată discuția)