Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrare cheltuieli furnizori fara facturi
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrare cheltuieli furnizori fara facturi

Daca pentru o microintreprindere,nu am facturile dar imi apar in extras decontarea utilitatilor,pot inregistra direct cheltuiala cu cont banca.Mentionez ca unitatea nu este platitoare de tva.
Extrasul de cont nu pot fi considerat document justificativ. Conform O.M.F.P. nr. 3512 din 2008 conditiile sunt urmatoarele:

- denumirea documentului justificativ;
- denumirea/numele şi prenumele şi, după caz, sediul/adresa persoanei juridice/fizice care întocmeşte documentul;
- numărul documentului şi data întocmirii acestuia;
- menţionarea părţilor care participă la efectuarea operaţiunii economico-financiare (când este cazul);
- conţinutul operaţiunii economico-financiare şi, atunci când este necesar, temeiul legal al efectuării acesteia;
- datele cantitative şi valorice aferente operaţiunii economico-financiare efectuate, după caz;
- numele şi prenumele, precum şi semnăturile persoanelor care răspund de efectuarea operaţiunii economico-financiare, ale persoanelor cu atribuţii de control financiar preventiv şi ale persoanelor în drept să aprobe operaţiunile respective, după caz;
- alte elemente menite să asigure consemnarea completă a operaţiunilor efectuate.