avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - obligatii de plata in cazul incetarii ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - obligatii de plata in cazul incetarii contractului de prestari servicii

Buna ziua

Va aduc in atentie cazul PFA-ului meu:
- pana la sfarsitul lunii aprilie sunt la zi cu toate declaratiile si toate obligatiile de plata (impozit, sanatate, pensie) sunt platite
- la sfarsitul lunii aprilie apare incetarea singurului contract de prestari servicii al PFA-ului, moment in care veniturile devin 0. Pentru incetarea contractului am document semnat de ambele parti.

Ce declaratii trebuie depuse pentru rectificarea obligatiilor de plata (impozit, sanatate, pensie) pentru a reflecta lipsa totala a veniturilor si cum trebuie completate ?

Va multumesc in avans
Ultima modificare: Miercuri, 7 Mai 2014
DMM12, utilizator
Cel mai recent răspuns: DMM12 , utilizator 14:44, 23 Mai 2014
Bunz ziua!
Incetarea contractului cu PFA-ul nu inseamna ca inceteaza si existenta Pfa-ului.
Declaratia 200 pentru 2014 se depune anul viitor pana pe 25 mai 2015 (daca nu se modifica aceasta data).
Daca doriti si incetarea PFA-ului va adresati Anaf-ului.
Obligatille de plata se regularizeaza in 2015, daca nu "inchideti" PFA-ul.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Mai 2014
Elis Ismail, Contabil
Buna ziua si multumesc pentru mesaj

E ok ca regularizarea se face in 2015
Ce nu e ok e ca trebuie sa platesc niste impozite aferente unor incasari pe 2014 care nu mai vin

Ce solutii vedeti ?
Multumesc
Buna ziua!
Parerea mea este sa aveti mai multe cheltuieli decat incasari, ca in 2015 cand depuneti declaratia 200 sa nu mai plati impozit (eventual sa recuperati ceva banuti).
Impozitul pe venitul estimat in 2014 trebuie platit (asa e sistemul fiscal). Puteti sa nu platiti dar se vor calcula dobanzi si penalitati si veti avea de platit mai mult.
Buna ziua,

Am urmat sfatul de mai sus si am suspendat PFA-ul
Cum se procedeaza la ANAF pentru oprirea calcularii impozitelor incepand cu data suspendarii ?

Dar cum se procedeaza pentru pensie si sanatate ? Mai trebuie depuse declaratii la institutiile respective ?

Va multumesc
Buna ziua!
Mergeti la anaf si depuneti declaratia 220 sau 200 (depinde cum interptrezeaza fiecare anaf) in care treceti data suspendarii.
Pentru a nu mai plati pensia depuneti declaratia 601 la anaf, iar pentru sanatate se recalculeaza de catre anaf pe baza decl. 220 (200).
Ultima modificare: Vineri, 23 Mai 2014
Elis Ismail, Contabil

Alte discuții în legătură

Activitate pe pfa ameliagagriela ameliagagriela Buna ziua! Am infiintat un pfa in mai 2014, dar nu am realizat venituri prim el. Am ramas fara loc de munca in aceasta luna si va intreb: 1. trebuie sa inchei ... (vezi toată discuția)
Pfa declaratii si plati TAMAS33 TAMAS33 Buna,am un pfa de anul trecut,nu am platit si nu am declarat nimic si nici nu lam folosit anul trecut...as dori sa intreb ce proceduri declarati palti trebuie ... (vezi toată discuția)
Declaratii pfa monovertex monovertex Buna ziua, Am infiintat recent un PFA si m-am inregistrat fiscal. In declaratia 200 am completat data inceperii activitatii ca fiind 1 aprilie 2015, ... (vezi toată discuția)