avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Control financiar preventiv
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Control financiar preventiv

Spuneti-mi va rog daca e corect sau nu sa se dea viza de CFP in cazul urmator:

O primarie pierde definitiv si irevocabil un spor(dupa sesizarea curtii de conturi si procese).De la resurse umane nu s-au emis nici un fel de dispozitii in acest sens,nu s-a luat absolut nici o decizie in ceea ce priveste salariile, in contabilitate venind actele ca si pana acum.Din punct de vedere al acordarii vizei de CFP e ok?se poate viza statul de plata?ordonantarile?poate fi considerat vinovat cel care acorda viza, avand in vedere ca statele se intocmesc in cadrul altui compartiment si contin semnatura celui care l-a intocmit si a primarului?
Cel mai recent răspuns: ContSters240394 , utilizator 15:10, 21 Mai 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Ne-am tot judecat si in final am pierdut.Problema e ca in statul de plata sunt si oameni care n-au acest spor, exista medici, asistenti personali...cum poti da refuzul de cfp?mai mult decat atat, totusi dispozitii noi neexistand(din care sa fie scos sporul considerat necuvenit) cum pot trece peste actele interne in vigoare?Mie mi se pare ca totusi raspunderea e a primarului si a resurselor umane.In acest caz , ca si control financiar se poate verifica incadrarea in creditele bugetare, in numarul maxim de personal(acestea fiind corecte)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cfp refuz de viza ContSters240394 ContSters240394 O primarie pierde definitiv si irevocabil sporul de dispozitiv(dupa sesizarea curtii de conturi si procese care in final au fost pierdute de primarie, in ... (vezi toată discuția)
Restituire sume necuvenite constatate de camera de conturi vivi50 vivi50 printr-o decizie a curtii de conturi s-a stabilit ca s-au acordat unele drepturi de natura salariala personalului din cadrul institutiei ( spor de calculator, ... (vezi toată discuția)
Angajatul poate refuza atribuțiile ? oanaportar oanaportar Bună dimineața ! Vă rugăm frumos să ne ajutați cu câteva răspunsuri cu privire la următoarea situație: - angajatul de la Resurse Umane pune viza ... (vezi toată discuția)