avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program Vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program Vizita

Buna ziua,

Am sa incerc sa expun problema mea cat se poate de la obiect.
In ianuarie 2008 am divortat din culpa comuna fara motivarea actiunii de fosta sotie. La momentul respectiv baietelul meu era in varsta de 2 luni, astfel incat nu am cerut program de vizita. A existat o intelegere intre noi prin care am putut vizita copilul la inceput zilnic, dupa care marti,joi si sambata. Din iunie 2008 programul meu a fost de 2 weekend-uri pe luna sambata si duminica de la 9.00 pana pe la ora 13.00 cand copilul avea somnul de dupa-amiaza. In tot timpul de la pronuntarea divortului si pana astazi am incercat sa am o relatie cat se poate de civilizata cu fosta familie, insa vad pe zi ce trece ca imi fuge pamantul de sub picioare si vad cum relatia cu copilul meu risca sa dispara. Ideea unui proces prin care sa obtin dreptul la relatii personale cu copilul meu mi se pare una penibila, insa imi dau seama ca alte sanse nu prea am. Deja eu am ajuns tatal care "a facut" copilul si nu cel care-l "creste". Intrebarea, sau mai exact ce sfaturi imi dati, pt ca doresc in prima faza sa pot sta macar mai mult cu copilul meu la domiciliul fostei pana cand pot obtine luarea la domiciliul meu a minorului. Azi relatia mea cu el se limiteaza la 8 ore pe weekend de 2 ori pe luna. Pana deschid procesul de stabilire program vizitare va rog sa imi spuneti ce drepturi dar si ce "interdictii" am in ceea ce priveste timpul petrecut cu copilul meu. Prin timp petrecut cu copilul meu se intelege ca stau cu el in camera lui sau in curte daca am noroc si e soare, in timp ce in restul casei obligatoriu trebuie sa fie mama sau bona, socrii, uneorii si concubinul actual (frumos stiu!). Nu pot face absolut nimic singur cu copilul meu, ex sa ies singur cu el pe strada. Nu pot fara sa fiu insotit de bona sambata (pt ca mama nu este sambata) sau de mama duminica. Daca weekend-ul acesta de exemplu, pt ca urmeaza sa-l vizitez, ma duc ca de obicei la ora 9.00 plec la 13.00 si ma intorc dupa somnul de dupaamiaza si stau pana seara ce se poate intampla(nu voi avea acceptul evident). Sau daca respectand programul de somn al copilului il sui in masina il duc pana la parintii mei si ma intorc pana la masa de pranz ce se intampla.Pe decizia judecatoreasca nu este mentionat nimic despre programul de vizitare. Imi cer scuze pt lungimea mesajului dar este imposibil de structurat. Va multumesc pt raspunsuri.
daca la divort nu ati stabilit si programul de vizitare, acesta se poate stabili ulterior, in doua moduri:
1. de comun acord prin incheierea unei conventii la notarul public sau la un avocat
2. prin sentinta judecatoreasca / proces de stabilire a programului de vizitare a copilului
succes
Va trebui sa obtineti o hotarare judecatoreasca.
Va trebui sa administrati si probe daca mama minorului nu este de acord cu programul de vizitare.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Va trebui sa obtineti o hotarare judecatoreasca.
Va trebui sa administrati si probe daca mama minorului nu este de acord cu programul de vizitare.

avocat Claudiu Lascoschi


Multumesc de raspunsuri.

Metodele prin care pot obtine un program de vizitare le stiam. Intrebarea era daca pana ajung la tribunal - (trebuie luat in calcul vacanta judecatorilor, o constructie a cererii pt ca nu vreau sa ma arunc cu capul inainte avand in vedere ca mai pot face o alta cerere dupa inca 6 luni daca nu obtin ceea ce doresc) - avand in vedere situatia de fata fara program de vizitare, pot "forta nota" si sa-mi vad copilul mai mult de 16 ore pe luna pt numele lui Dumnezeu.

Raspunsul la intrebarea dvs nu se paote da decat dupa o analiza facuta amanuntit de avocat care trebuie sa analizeze cat se poate de precis motivele dvs.
Instantele sunt insa cam refractare.
Insa daca va puteti ocupa de copil, avand in vedere si varsta acestuia si in contextul in care ati putea dovedi acest lucru in mod neindoielnic, ar trebui sa aveti castig de cauza, asa cum vreti pt ca nu cred ca vreti mare lucru ( dar vedeti ca parerile sunt foarte impartirte in aceasta chestiune)

avocat Claudiu Lascoschi
dar pe cine sunteti asa de suparat...:rolleyes: noi va dam doar niste sugestii si se pare ca stiti exact ce aveti de facut...;)

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara/drept vizita lexyaly lexyaly Am divortat de un an si aproape 2,copilul ramanand in custodia mea dar pe hotararea judecatoreasca nu s-a pus un program de vizita pt tata,ci doar pensia ... (vezi toată discuția)
Schimbare custodie ALICE000 ALICE000 Buna ziua. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.In urma cu 2 ani am divortat de sotul meu, iar custodia baietelului nostru in varsta de 12 ani acum ... (vezi toată discuția)