avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program Vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program Vizita

Buna ziua,

Am sa incerc sa expun problema mea cat se poate de la obiect.
In ianuarie 2008 am divortat din culpa comuna fara motivarea actiunii de fosta sotie. La momentul respectiv baietelul meu era in varsta de 2 luni, astfel incat nu am cerut program de vizita. A existat o intelegere intre noi prin care am putut vizita copilul la inceput zilnic, dupa care marti,joi si sambata. Din iunie 2008 programul meu a fost de 2 weekend-uri pe luna sambata si duminica de la 9.00 pana pe la ora 13.00 cand copilul avea somnul de dupa-amiaza. In tot timpul de la pronuntarea divortului si pana astazi am incercat sa am o relatie cat se poate de civilizata cu fosta familie, insa vad pe zi ce trece ca imi fuge pamantul de sub picioare si vad cum relatia cu copilul meu risca sa dispara. Ideea unui proces prin care sa obtin dreptul la relatii personale cu copilul meu mi se pare una penibila, insa imi dau seama ca alte sanse nu prea am. Deja eu am ajuns tatal care "a facut" copilul si nu cel care-l "creste". Intrebarea, sau mai exact ce sfaturi imi dati, pt ca doresc in prima faza sa pot sta macar mai mult cu copilul meu la domiciliul fostei pana cand pot obtine luarea la domiciliul meu a minorului. Azi relatia mea cu el se limiteaza la 8 ore pe weekend de 2 ori pe luna. Pana deschid procesul de stabilire program vizitare va rog sa imi spuneti ce drepturi dar si ce "interdictii" am in ceea ce priveste timpul petrecut cu copilul meu. Prin timp petrecut cu copilul meu se intelege ca stau cu el in camera lui sau in curte daca am noroc si e soare, in timp ce in restul casei obligatoriu trebuie sa fie mama sau bona, socrii, uneorii si concubinul actual (frumos stiu!). Nu pot face absolut nimic singur cu copilul meu, ex sa ies singur cu el pe strada. Nu pot fara sa fiu insotit de bona sambata (pt ca mama nu este sambata) sau de mama duminica. Daca weekend-ul acesta de exemplu, pt ca urmeaza sa-l vizitez, ma duc ca de obicei la ora 9.00 plec la 13.00 si ma intorc dupa somnul de dupaamiaza si stau pana seara ce se poate intampla(nu voi avea acceptul evident). Sau daca respectand programul de somn al copilului il sui in masina il duc pana la parintii mei si ma intorc pana la masa de pranz ce se intampla.Pe decizia judecatoreasca nu este mentionat nimic despre programul de vizitare. Imi cer scuze pt lungimea mesajului dar este imposibil de structurat. Va multumesc pt raspunsuri.
ralu_2008 a scris:

si instanta poate tine cont de anumite situatii si relatii interpersonale cand va delibera programul de vizita.
nu se poate ca un copil sa stea o saptamana la un parinte si o saptamana la celalalt parinte.
si oricum este mic ca sa fie ridicat de la domiciliul mamei, mai ales ca, se pare, nu e atasat de tata.
reiterez, ideal ar fi fost sa se fi cerut printr-o cerere accesorie programul de vizita. in situatia de fata, ori partile cad de comun acord asupra unui program, ori instanta va decide.


Ridicarile se fac de obicei la masinile parcate ilegal si la ridicarile de numerar la casieriile bancilor. E drept il mai ridic in brate dar e cam greutz :D . Lipsa atasamentului fata de mine (daca tot ati tras concluzia ca nu ar exista), se datoreaza tocmai faptului ca legea nu permite unuia dintre parinti sa aiba relatii stabile cu minorul. Ulterior tot legea decide legatura dintre parinte/copil pe baza atasamentului. Eu gasesc un nonsens aici. (dar ma rog sunt subiectiv)
Daca partile nu cad de comun acord (si noi nu suntem in situatia asta caci altfel nu as mai scrie de o saptamana pe forum aici #-o), instanta sa decida. Si ne invartim in cerc: ce sa decida instanta daca legea nu da dreptul din start unuia dintre parinti.
Deci concluzie: legea trebuie facuta in asa fel incat ambii parinti sa plece de pe pozitii egale (cu un singur domiciliu al copilului ca nu e titirez), asa cum erau si in timpul casatoriei. Plecand de aici ambii vor fi responsabili si presati de lege vor face echipa in jurul copilului, ori unul dintre ei daca da dovada de lipsa de interes si implicare dispare.
E destul de clar?
In ceea ce priveste parerea dumneavoastra despre cine, care, cum a fost mai vinovat inainte de divort si dupa (intre cei 2 soti), nu pot sa va raspund pentru ca raspunsul meu ar fi considerat subiectiv, dar in primul rand NU are legatura cu relatiile copilului cu parintii sai.
daca minorul a fost incredintat spre crestere si educare unui parinte, celalalt parinte este obligat la pensie de intretinere si are DREPTUL la un program de vizita pe care il cere instantei, iar aceasta delibereaza in aceasta privinta.
Nu stiu de une ati tras concluzia ca "legea decide legatura parinte/copil pe baza atasamentului...".....nu domnule, atasamentul este folosit ca umbrela de instante ca sa justifice incredintarea catre mama. Cand tatal demonstreaza fara echivoc atasamentul , instantele insusi il neaga, se fac ca nu-l vad sau se intreaba cum se masoara!
Pentru cine nu crede : am 3 hotarari date de instante diferite, fiecare a inteles cat de atasat e copilul fata de mine si fiecare a incercat sa gaseasca o scapare ca sa poata incredinta copilul mamei.

Nu conteaza ce fel de parinte ai fost inainte, ca tata primesti la fel. Pentru cine nu crede: am 3 hotarari inc are instantele au apreciat ce fel de tata am fost, ba chair au spus ca oircand imi pot da si mie copilul.
Copilul a fost incredintat mamei, si tatalui i s-a dat program "standard"
Nu conteaza absolut nimic!


ralu_2008 a scris:

daca minorul a fost incredintat spre crestere si educare unui parinte, celalalt parinte este obligat la pensie de intretinere si are DREPTUL la un program de vizita pe care il cere instantei, iar aceasta delibereaza in aceasta privinta.



Doamna vorbim 2 limbi diferite. Dumneavoastra plecati de la faptul ca legea actuala este buna, iar eu nu. Vom bloca acest forum daca contiunuam asa. Daca vreti sa ma convingeti ca DREPTUL meu se rezuma la un program de 4 zile pe luna de vizita si care in multe cazuri e incalcat si nimeni nu pateste nimic, eu spun pas dialogului. Daca sunteti in situatia de a nu lasa fostul sa-si "ridice" copilul si aceasta lege va satisface eu nu pot decat sa va "felicit", dar lasati-ma sa am si eu punctul meu de vedere. Daca sunteti in situatia in care tatal copilului dumneavoastra este dezinteresat si nu se implica, modificarile legii de care vorbeam v-ar fi in avantaj. Actuala lege este ok pentru niste miserupisti care obtin 4 zile pe luna cat sa-si vada copilul de care nu sunt neaparat atasati si astfel au timp si pentru ei. Care pot plati pensia din 2 in 2 luni fara sa pateasca nimic etc.
O alta optica asupra modului de custodie , totul sau nimic, este buna si pentru mine si pentru dumneavoastra. Analizati un pic.
custodie.comuna a scris:

Nu stiu de une ati tras concluzia ca "legea decide legatura parinte/copil pe baza atasamentului...".....nu domnule, atasamentul este folosit ca umbrela de instante ca sa justifice incredintarea catre mama. Cand tatal demonstreaza fara echivoc atasamentul , instantele insusi il neaga, se fac ca nu-l vad sau se intreaba cum se masoara!
Pentru cine nu crede : am 3 hotarari date de instante diferite, fiecare a inteles cat de atasat e copilul fata de mine si fiecare a incercat sa gaseasca o scapare ca sa poata incredinta copilul mamei.

Nu conteaza ce fel de parinte ai fost inainte, ca tata primesti la fel. Pentru cine nu crede: am 3 hotarari inc are instantele au apreciat ce fel de tata am fost, ba chair au spus ca oircand imi pot da si mie copilul.
Copilul a fost incredintat mamei, si tatalui i s-a dat program "standard"
Nu conteaza absolut nimic!



Este unul din motivele pentru care custodia se impune a fi reglementata in Romania.
Instantele pot avea mustrari de consiinta daca ar da copilul tatalui daca mama vine la proces si sta si ea pe acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara/drept vizita lexyaly lexyaly Am divortat de un an si aproape 2,copilul ramanand in custodia mea dar pe hotararea judecatoreasca nu s-a pus un program de vizita pt tata,ci doar pensia ... (vezi toată discuția)
Schimbare custodie ALICE000 ALICE000 Buna ziua. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.In urma cu 2 ani am divortat de sotul meu, iar custodia baietelului nostru in varsta de 12 ani acum ... (vezi toată discuția)