avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 995 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas sau nu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas sau nu

Buna ziua.
Cine ma poate ajuta cu o opinie: tatal meu a divortat de mama in 1989. La divort au hotarat de comun acord, ca tata sa ii plateasca o pensie de intretinere mamei de 400.000 lei (adica 40 Ron).
Anul trecut tata a murit. Poate mama sa ceara pensie de urmas de la Casa de pensii?
Fac mentiunea ca mama nu s-a mai recasatorit, si are buletin pe acelasi nume de familie cu tatal meu.
Exista vreo alta posibilitate pentru a o ajuta cu venituri in acest sens?
As aprecia orice idee care ar putea sa o ajute?
Multumesc anticipat.

Nu, mama nu mai are vreo legatura cu tata, nu beneficiaza de pensie de urmas.
Nu are venituri ?
Nu are nici un fel de venit.
Macar prin asistenta sociala exista vreo posibilitate?
ce varsta are ? nu poate munci, nu a muncit niciodata ? e bolnava ?
Are 70 ani impliniti. Nu a muncit. A crescut 3 copii.
Are drept de intretinere de la copii.

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara homonai homonai Buna ziua. Sunt student in anul 1 si nu primesc pensie alimentara. Mama mea a murit acum 2 ani , ea fiind despartita de tata de cand aveam eu 5 ani. Insa el nu ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara se poate mari? MunteanuCarmen MunteanuCarmen In urma cu un an am fost incredintata bunicilor care m-au crescut in urma multor divergente pe care le-am avut cu tatal meu (in ca carui custodie am fost, desi ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara edymanuel2000 edymanuel2000 Tatal meu a parasit domiciliu acum 15 anii ( eu am varsta de 21 ani ) lasandu-ne singuri -pe mama mea si inca doi frati mai mici , in casa strabunicilor mei ... (vezi toată discuția)