Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul brut-studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul brut-studii superioare

Buna ziua,
As dori sa va expun urmatoarea situatie: la firma unde lucrez sunt incadrate 2 persoane pe postul de consilier vanzari, una are studii superioare de inginer, cealalta nu are licenta luata. Pana pe data de 30.04.2009 ambele persoane aveau salariul de incadrare de 1400 lei . S-a hotarat micsorarea salariilor de incadrare de la 01.05.2009 (din cauza crizei): persoana cu studii superioare:1000lei , cealalta:800 lei.
Intrebare: daca postul nu presupune necesitatea de studii superioare(dar angajatul le are, indiferent de domeniu) care este salariul de incadrare minim pe care firma angajatoare poate sa il opereze in CM???
Multumesc!
Raspuns.
Daca este societate (unitate) PRIVATA este un aspect, daca este unitate de stat (bugetara) este alt aspect.
La unitatea privata, angajatorul este cel care HOTARASTE (si daca da prime, si daca si cu cat sa faca salariul fiecaruia si ce calificativ da la evaluarea salariatului, chestiuni pe care NU AI UNDE SA LE CONTESTI). Evident ca salariul nu poate fi mai mic decat cel minim pe economie.In momentul in care veti veni cu licenta, o sa cereti sa se conformeze cel putin salariului minim pentru licentiati.(pentru egalitate de sanse si tratament si sub aspect moral sa fie egal cu al colegii dv) Stiu ca doare, dar la privati "se negociaza" iar negocierea depinde de "n" factori subiectivi.
Inocentia
Verificati daca in contractul de munca, functia e aceeasi pentru ambele posturi. Daca functia e aceeasi, salariul acelasi, micsorarea de salariu trebuie sa fie identica. Altfel se poate numi discriminare.
Poate ma insel, insa nu am gasit cod COR "consilier vanzari", ci doar in domeniul asigurarilor.
In orice caz, daca pentru postul cerut angajatorul cere ca studii minime pentru ocuparea postului studii superioare, este ilegal sa va micsoreze salariul sub prevederile CCMUNN 2007-2010, fara respectarea indicelui de ierarhizare.
Daca nu s-a solicitat la angajare studii superioare pentru postul respectiv puteti sa-i dati chiar 720 lei.
CCMUN prevede urmatoarea ierarhizare ( care se coreleaza cu studiile necesare pentru incadrarea COR):
Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate.

Aceste minime sunt obligatorii pentru angajatorii privati.
Salariul minim pe economie este 600 lei.
Gratiela Ratiu, Consultant resurse umane