Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... speta juridica - inspectii fiscale contestate
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

speta juridica - inspectii fiscale contestate

Pe un caz, cu o firma mica, in urma unei inspectii fiscale, s-au calculat niste sume datorate bugetului de stat (tva-uri, profit). Acestea au fost platite de catre firma dar s-a depus si contestatie la comisia de contestatii a ANAF.

Contestatia a fost admisa partial. Practic "a desfiintat raportul de inspectie fiscala" a constatata ca 50% din sumele mentionate acolo au fost gresite si a cerut si o noua inspectie fiscala.

Intrebare: Inspectia fiscala, daca vine si face verificarile, iar din calculele rezultate reiese ca 80% din suma anterioara n-a fost corecta, exista vreo lege care il opreste pe inspector sa finalizeze inspectia cu sume de restituit mai mari decat cele stabilite de comisia de contestatii ?
Art. 216 Soluţii asupra contestaţiei Cod proc. fiscala

(1) Prin decizie contestaţia va putea fi admisă, în totalitate sau în parte, ori respinsă.

(2) În cazul admiterii contestaţiei se decide, după caz, anularea totală sau parţială a actului atacat.

(3) Prin decizie se poate desfiinţa total sau parţial actul administrativ atacat, situaţie în care urmează să se încheie un nou act administrativ fiscal care va avea în vedere strict considerentele deciziei de soluţionare.