Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Restituire indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Restituire indemnizatie crestere copil

Buna ziua, in perioada 12.2008-11.2010 am beneficiat de indemnizatie crestere copil, pe aceasta perioada nu am suspendat PFA-ul si in lunile mai-septembrie 2010 am avut activitate-incasari. Mentionez ca nu am luat la cunostinta despre faptul ca tb sa suspend PFA-ul. Acum cateva cateva zile am primit o decizie prin care mi se imputa sa restitui indemnizatia primita in perioada 01.2010-11.2010. Cum este legal corect, sa restitui indemnizatia pt lunile in care am avut venituri (mai-august) sau pe intreg anul 2010?
Buna ziua, in perioada 12.2008-11.2010 am beneficiat de indemnizatie crestere copil, pe aceasta perioada nu am suspendat PFA-ul si in lunile mai-septembrie 2010 am avut activitate-incasari. Mentionez ca nu am luat la cunostinta despre faptul ca tb sa suspend PFA-ul.
Va multumesc!
Care este valoarea debitului si ce indemnizatie primeati pe luna?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Valoarea debitului este de aprox. 7000 lei, indemnizatia lunara era in jur de 1500 lei, eu tb sa restitui indemnizatia aferenta lunilor in care am avut incasari pe PFA.
Intr-adevar, indemnizatia trebuie restituita numai pentru lunile in care ati avut venituri pe PFA.