Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de mediu platita de doua ori
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de mediu platita de doua ori

Am cumparat o masina fabricat in 2002,Euro 4.In anul 2006 a fost inmatriculat in tara.
In 2008 s-a vandut si a fost inmatriculata pe numele doamnei de la care am cumparat-o eu.Ea spunea,ca taxa de poluare a fost platita si nerecuperata.Asa si este,am verificat la Finante.
Ceea ce nu inteleg,de ce mai trebuie sa platesc atunci taxa de mediu?
Se iau banii de 2 ori la aceeasi masina?
va rog sa ma lamuriti!!!
Multumesc!
Daca masina a fost inmatriculata pentru prima data in tara in anul 2006, la momentul respectiv au fost achitate taxe vamale si nu de poluare, taxa de prima inmatriculare platindu-se din 2007.
In anul 2008, cand a cumparat masina doamna nu s-a achitat taxa deoarece aceasta nu se percepea pentru achizitionarea autovehiculelor din parcul national, cum este in cazul de fata .
Prin urmare cumparatorul unei asemenea autovehicul este obligat a achita timbrul de mediu, urmare a faptului ca nu a fost achitata nici un fel de taxa (de prima inmatriculare, poluare, emisii poluante si timbru de mediu ) .