Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Sant nacsut in 1963.05.29 am lucrat in gr 1 de munca cu 100% subteran 19 ani si 6 luni si 8 ani in coditii normale de suprafata, as dori sa stiu cand pot iesi la pensie.Va multumesc anticipat

1. Pentru un barbat nascut in mai 1963 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani si 6 luni lucrati in gr. I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 9 ani si 6 luni (65/0 - 9/6 = 55 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 9 ani si 9 luni (27/6 + 9/9 = 37 de ani si 3 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 55 de ani si 6 luni, in noiembrie 2018.
Va multumesc mult