Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu platit. Se poate recupera?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu platit. Se poate recupera?

Buna ziua. Am achizitionat la sfarsitul anului 2013 o masina euro 3 din 2006, masina care a rulat numai pe teritoriul Romaniei. A apartinut unei companii, si a fost inmatriculata de la inceput in Romania.
Eu am inmatriculat-o in ianuarie 2014, platind timbru de mediu 2100E.
Se pot recupera acesti bani? Este o decizie favorabila in acest sens?
Va multumesc.
Ar exista posibilitatea contestarii deciziei de stabilire a timbrului de mediu ptr faptul ca Legea 9/2013 ref. la timbrul de mediu dezavantajeaza, prin modul de calcul, masinile euro 3 si euro 4 prin modul de calculare!
A castigat cineva in instanta pana acum restituirea timbrului de mediu?
Da, sunt situatii in tara, dar si in Bucuresti, de dosare castigate ref. la timbrul de mediu!
mmoceanu a scris:

Da, sunt situatii in tara, dar si in Bucuresti, de dosare castigate ref. la timbrul de mediu!

Castigate la Tribunal si respinse la Curtea de Apel...