avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu platit. Se poate recupera?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu platit. Se poate recupera?

Buna ziua. Am achizitionat la sfarsitul anului 2013 o masina euro 3 din 2006, masina care a rulat numai pe teritoriul Romaniei. A apartinut unei companii, si a fost inmatriculata de la inceput in Romania.
Eu am inmatriculat-o in ianuarie 2014, platind timbru de mediu 2100E.
Se pot recupera acesti bani? Este o decizie favorabila in acest sens?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 23:43, 3 Iunie 2014
Ar exista posibilitatea contestarii deciziei de stabilire a timbrului de mediu ptr faptul ca Legea 9/2013 ref. la timbrul de mediu dezavantajeaza, prin modul de calcul, masinile euro 3 si euro 4 prin modul de calculare!
A castigat cineva in instanta pana acum restituirea timbrului de mediu?
Da, sunt situatii in tara, dar si in Bucuresti, de dosare castigate ref. la timbrul de mediu!
mmoceanu a scris:

Da, sunt situatii in tara, dar si in Bucuresti, de dosare castigate ref. la timbrul de mediu!


Castigate la Tribunal si respinse la Curtea de Apel...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa auto 2014 Ionutsro Ionutsro Bună ziua, doresc să știu dacă plătesc taxa pana în data de 15 martie 2014 și îi voi da în judecată o sa am câștig de cauza? (știu ... (vezi toată discuția)
Taxa auto 2010. primim toti banii sau doar in rate? adicxu adicxu Buna ziua.Am platit taxa in 2009 si 2010.Am dat in judecata in 2012 ,si abia in 5 noiembrie 2013 am primit de la Curtea de apel.Ulterior a mai trebui sa merg ... (vezi toată discuția)
Taxa auto 2008 bogdan1485 bogdan1485 Buna seara. Am platit taxa auto pentru un autoturism achizitionat din Germania in data de 12.02,2008. Se mai poate recupera aceasta taxa? (vezi toată discuția)