Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... 12 ani inchisoare fara probe directe
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

12 ani inchisoare fara probe directe

Buna ziua tututor, am sa va povestesc un caz pe care eu nu il inteleg deloc,
Anul trecut, fratele meu in varsta de 23 ani impreuna cu X(35 de ani) s-au dus acasa la victima(X fiindui cumnat) sa il ajute cu fanul,au consumat bauturi alcoolice iar intre victima si fratele meu a inceput o altercatie ,Fratele meu impreuna cu X s-au decis sa plece acasa, in momentul cand iesea pe usa victima l-a impins pe fratele meu pe scari, la care fratele meu s-a ridicat si ripostat lovind victima, victima l-a lovit cu un lemn in zona ochiului pe fratele meu iar fratele meu a ripostat, victima dupa aceea a luat o bucata de sticla si l-a taiat pe fratele meu la care fratele meu din nou a ripostat doar ca de data aceasta victima cand a cazut s-a lovit la cap si in cateva ore a murit,martorul X confirma toate acestea,totul s-a intamplat in casa si la iesirea din casa la ora 01:00 noaptea nu a fost nimeni decat ei 3,dupa aceea fratele meu impreuna cu X s-a dus intr-o casa vecina sa doarma, casa era goala decat ei 2, dupa putin timp fratele meu il vede pe X ca se intoarce la casa unde a fost conflictul iar dupa 30 minute se intoarce inapoi la casa unde era fratele meu,intrebandul unde a fost X i-a spus ca a fost sa caute bani(declaratia lui fratele meu)(sa vada in ce stadiu e victima(declaratia lui X)in fine dimineata ii trezeste politia pe amandoi si ii aresteaza pentru omor, de la medicul legist reiese ca victima a avut 33 lovituri,fratele meu recunoscand doar cele 3 lovituri,in declaratia lui X spune ca fratele meu i-a dat si cu picioarele in cap si pumni,in prima declaratie fratele meu spunea ca X s-a dus dupa aceea si i-a mai aplicat lovituri si ca X este cel care l-a omorat,dupa care fratele meu si-a schimbat declaratia si a spus ca l-a auzit pe victima salutandul pe X(aici cred ca a fost influentat de X sa spuna asta)in fine, fratele meu a fost condamnat la 12 ani de inchisoare si X a fost achitat, acuma eu ma intreb, cum este posibil ca sa condamni pe cineva 12 ani de inchisoare fara sa ai o dovada ca si celalalte lovituri au fost aplicate de fratele meu.adica eu ma gandesc ca nu a fost stabilita o ora exacta a decesului dar aprox in jurul ore 01:00 s-a intamplat si victima a fost gasita pe la ora 07:00 dimineata, in tot acest timp se putea intampla multe,fratele meu a recunoscut de la bun inceput acele 3 lovituri,dar niciodata nu a recunoscut faptul ca a murit din cauza lui,acuma nu stiu ce sa zic dar ma intreb daca acel X a fost si i-a aplicat celalale lovituri victimei asa cum fratele meu a declarat intr-o prima declaratie?intr-o bucatarie de vara din acea curte locuia o ruda de a victimei care din acte reiese ca nu este intreg la minte,deci si daca el a declarat ca i-a vazut pe amandoi lovind victima declaratia lui a fost scoasa din cauza ca nu este normal daca acel om nebun s-a dus si a continuat loviturile tinand cont ca victima cand se imbata avea obiceiul sa il bata.12 ani de inchisoare si judecatoarea nu a tinut cont ca a fost provocat (lucru confirmat de cele 2 declaratii ale amandorara) si nici de faptul ca a fost la prima abatere, niciodata nu a mai avut probleme cu politia deloc,tin sa precizez ca fratele meu in aceea seara a cunoscut victima si a fost pentru prima data in acel sat,acuma o sa facem apel si vreau sa va intreb daca dupa parerea d-voastra credeti ca se mai poate salva ceva,sau sa treaca la lovituri cauzatoare de moarte.....imi cer scuze daca mi-a scapat ceva sau nu m-am explicat bine

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Prin sentinţa penală nr. 425/15.05.2014 s-a dispus: În temeiul art.396 alin.5 C.pr.pen. rap. la art.16 lit.c C. pr. pen. achită pe inculpatul X pentru săvârşirea infracţiunii de omor, prev. de art. 174 alin 1 C.pen ( 1969) cu aplicarea art.5 din Codul penal. Constată că inculpatul X a fost arestat preventiv în perioada 4.07.2013-10.04.2014. Condamnă pe inculpatul – SMC pentru săvârşirea infracţiunii de: - omor, prev. de art. 174 alin 1 C.pen ( 1969) şi art. 5 din Codul penal la pedeapsa de 12 ani închisoare. Cu consecinţele prev. de art. 71,64 lit. a teza a II-a C.pen, lit. b a aceluiaşi articol din Codul penal (1969). În temeiul art. 65 C.pen. (1969) aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prevăzută la art. 64 lit. a teza a II-a şi lit. b C.pen. (1969) pe o durată de 2 ani. În temeiul art. 399 C.pr.pen. menţine arestarea preventivă a inculpatului. În temeiul art. 72 C.pen. deduce din pedeapsă perioada reţinerii şi arestării preventive începând din data de 4.07.2013 la zi.
sabougigel, utilizator
Din punctul meu de vedere există șanse, dacă lucrurile stau chiar așa cum povestiți.
Eu îl văd și pe x ca fiind implicat, fără a ști cât de amețiți sau beți erau cei doi, nu a făcut niciunul nimic, ci au abandonat victima , deși, poate că ar fi putut fi salvată .
Dacă decesul s-ar fi datorat acelei căzături a victimei, nu a existat intenție de omor , fiind vorba despre o intenție depășită.
Pe de altă parte, poate că fratele dvs. nu-și poate aminti precis dacă a mai aplicat și alte lovituri victimei, sau dacă și x a lovit vitima.
Pare să existe un probatoriu insuficient și de aceea cred că există o șansă de schimbare a încadrării juridice.
Situația lui x mi se pare una foarte blândă.
Însă știți că doar instanța va fi cea care va aprecia totul și este greu ca cineva de aici să vă poată asigura de un anumit rezultat în apel.
Buna ziua, multumesc pentru raspuns, da sunt constient de faptul ca nu se poate asigura un rezultat si ca totul e informativ, din pacate astea sunt informatiile care le detin si eu,iar noi ca familie banuim si noi ca au fost asa ametiti incat nicunul nu isi aduce aminte precis ce s-a intamplat, nu s-au gasit amprente nimic, X a fost mai destept ca a negat totul si a pus vina pe fratele meu care oricat i-am spus sa zica adevarul el o tine cu povestea asta,doar ca nu exista nici o proba impotriva fratelui meu decat declaratia lui X care zice ca l-a vazut pe fratele meu ca i-a dat cu pumni cu picoare,doamna avocata mi-a spus ca victima a avut o lovitura mare in piept care si aceasta a dus la moarte doar ca nu se stie cine i-a dat cu televizorul in piept, cand era vorba de amprente(adica nu se stia daca se pot lua amprentele sau nu)X a spus ca el a atins televizorul ca l-a tras la o parte sau ceva de gen,din pacate din cauza ca erau beti nu au putut fi nici testati cu detectorul de minciuni, adica rezultau ca alcoolisti amandoi,
Ps: odata am inteles ca a fost lovitura la cap cauza mortii, odata ca a fost lovitura in piept. odata ca amandoua, nici eu nu stiu pana la urma care a fost 100%
Precizez ca fratele meu a spus de la inceput ca loviturile sale au fost in zona faciala
sabougigel, utilizator
Fara a se analiza dosarul nu va poate lamuri niciun avocat.
Vedeti ca in apel e ultima sansa reala de reducere a pedepsei sau alte aspecte si fara avocat angajat slabe sanse sa se schimbe ceva.
Sunt destul de greu de inteles pentru oameni astfel de situatii dar de fel instantele nu prea gesesc...
Multumesc pentru raspuns,am in minte ca sa schimb avocatul la apel, sa caut unul mai experimentat tinand cont ca e pe ultima 100m, credeti ca se poate sau nu e o idee buna?tin sa precizez ca avocata care l-a reprezentat pe fratele meu este foarte tanara,in momentul cand s-a intamplat a fost totul in graba si am ales pe prima care mi-a iesit in cale....destul de gresit stiu
sabougigel, utilizator
Salut, eu nu sunt avocat dar,totusi, imi exprim parerea poate conteaza;
In primul rand observ ca nu au fost respectate dispoz. Art. 101 al.2 NCPP privind aprecierea probelor (asta din cele relatate de tine) iar, 12 ani mi se par o 'farsa' deoarece (tot din cele relatate de tine) fapta fratelui s-ar incadra la 'uciderea din culpa' art.190 NCP - 1 la 5 ani. Dar, e normal, daca asa s-a intamplat vrei sa-i dovedesti nevinovatia, e greu dar...nu imposibil; citeste si art.113 NCPP, poate e important.
Succes
Vincit omnia veritas !