Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert judiciar
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert judiciar

Dupa absolvirea Institutului de Studii Economice si a unui master in domeniu, care sunt pasi de urmat pentru a deveni expert contabil care sa poata fi numit expert in cauze de catre instantele judecatoresti?
Sa deveniti membru CECCAR. (Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania).
Intrati pe situl:
www.ceccar.ro/
Calitatea de expert tehnic judiciar se dobândeşte pe bază de examen, cu respectarea condiţiilor prevăzute la art. 10 din OG nr.2/2000.
art.10
(1) Dobândeşte calitatea de expert tehnic judiciar persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean al unui stat membru al Uniunii Europene, aparţinând Spaţiului Economic European ori cetăţean al Confederaţiei Elveţiene;
a^1) cunoaşte limba română;
b) are capacitate de exerciţiu deplină;
c) a absolvit studii superioare în specialitatea pentru care se prezintă la examenul de expert, dovedite cu diplomă;
d) are un stagiu de cel puţin 3 ani în specialitatea în care a obţinut diploma;
e) este apt din punct de vedere medical pentru îndeplinirea activităţii de expert;
f) nu are antecedente penale şi se bucură de o bună reputaţie profesională şi socială;
g) a fost declarat reuşit la examenul organizat în acest scop.
OG nr.2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare, privind expertiza tehnica judiciara si extrajudiciara nu mentioneaza ca si conditie obligatorie pentru expertul judiicar contabil, sa fie membru CECCAR.
Poate exista o neconcordanta intre actele normative, dar in prezent autorizarea expertilor judiicari se organizeaza conform prevederilor OG nr.2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare art.10.