Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara de timbru - divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara de timbru - divort

Buna seara!
Daca am o cerere principala de divort art. 373 lit. a si b si cereri accesorii pe:
1. revenire la numele de familie avut inaintea casatoriei
2. autoritate parinteasca si program de vizita
3. pensie alimentara
Intrebari: Cum se va timbra cererea de divort? cu 200 de lei? Sau este necesara timbrarea si pt lit. b?
Celelalte capete de cerere, fiind accesorii, nu necesita timbrare, nu?

Dar daca ar fi cazul unei cereri (individuale) de partaj?

Multumesc!
Platiti doar pt cererea principala, 200 de lei.
Cererea de partaj se timbreaza cu 3% din valoarea pe care o estimati a bunurilor ce se vor imparti.
Multumesc!