Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ-reguli noi?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ-reguli noi?

Am o mare rugaminte ...Azi am fost dupa multe programari (la ITM,la financiar,la somaj) sa-mi depun dosarul pt somaj...si stupoare....Desi nicaieri nu scria ca imi trebuiesc si adeverinte(!!!) de la aproape toate locurile de munca pe unde am lucrat..adica din 2002...functionara mi-a zis ca atunci trebuie sa renunt la anii aceia ...la calculul somajului...Adica din 13 ani si ceva a calculat numai 9 ani.....( adica bani mai putini si timp de somaj mai putin)...
Am cautat si tot am cautat si nu gasesc noua lege unde scrie asa ceva...Legea noua actualizata in 2009 spune asa ceva ca trebuie sa alergam la toti fosti angajatori(care unii poate nici nu mai exista) sa luam adeverinte ca nu au datorii la stat?Va rog mult sa ma ajutati ca ..am obosit ...si nu mai inteleg nimic...pt mine nu este o favoare somajul...este...o situatie de criza!..Va multumesc ...
Iti sunt necesare adeverinte de la locurile de munca luate in calcul in stagiul de cotizare de 12 luni in ultimele 24.

Singura situatie pentru care presupun ca ti-ar putea cere adeverinte in plus ar putea eventual fi aceea in care nu ai carte de munca, sau nu sunt trecute in ea toate locurile de munca, si le trebuie un document care sa le arate vechimea in munca.
O alta situatie pentru care ar cere asa ceva nu vad, pentru ca legea nu s-a schimbat in acest sens.

Eu zic sa mai incerci al alta functionara sau sa discuti cu seful departamentului ori la oficul lor juridic.
Am carte de munca din 1995...si e operata la zi...Am lucrat numai legal si asta nu pot intelege......Mi s-a spus ca e legea 77 (care am cautat-o si eu de ore intregi) din 2009 ..si nu am gasit nimic in acest sens...Am stat 3 ore la coada sa depun acest dosar...dupa o luna de alergare...Sincer eu nu vreau in somaj ...dar e o salvare de moment ...Am o facultate facuta la stat si muncita.....Maine ce ar trebui sa ma cert cu functionara..ca toate actele au ramas la ea..Va multumesc
Singurul act normativ cu numarul 77/2009 si care ar avea legatura cu ANOFM este:
Ordin nr. 77/2009 din 06/02/2009
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 95 din 17/02/2009
privind stabilirea cuantumului taxei pentru acreditarea furnizorilor de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă pentru anul 2009
Având în vedere dispoziţiile art. 55 alin. (3) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare, prevederile Hotărârii Guvernului nr. 277/2002 privind aprobarea Criteriilor de acreditare a furnizorilor de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările ulterioare,
în baza art. 12 din Hotărârea Guvernului nr. 11/2009 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale,

ministrul muncii, familiei şi protecţiei sociale emite următorul ordin:

Art. 1. - Cuantumul taxei pentru acreditarea furnizorilor de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă se stabileşte, pentru anul 2009, la valoarea de 245,50 lei.
Art. 2. - Taxa se achită pentru fiecare serviciu prestat.
Art. 3. - Sumele încasate din taxa prevăzută la art. 1 se fac venit la bugetul asigurărilor pentru şomaj.
Art. 4. - Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă va duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.

p. Ministrul muncii, familiei şi protecţiei sociale,
Dumitru-Nicu Cornoiu,
secretar de stat

Bucureşti, 6 februarie 2009.
Nr. 77.
Deci, nu are nicio legatura cu stagiul dvs de cotizare.
Avem o rugaminte: fiti mai specifica putin, ca am observat ca nu sunteti prima persoana pe forum care povesteste despre asa ceva: La care angajatori v-a trimis ALOFM? cei de dupa sau de dinainte de 2002? ce fel de adeverinte trebuie sa aduceti exact? tot din aia cu stagiu de cotizare, sau v-au dat alt model? Multumesc
pakos, utilizator
Nu trebuie sa te certi, cu cat discuti mai calm si mai la obiect vei fi si tu mai bine ascultat.

Desi esti cu siguranta suparat si frustrat in aceasta situatie, exerseaza-ti puterea de autocontrol si echilibru pentru ca oricum ai nevoie de asa ceva pana vei intra iar pe piata muncii.

Nu are de ce sa iti ceara adeverinte de acum 13 ani, mergi si discuta problema, poate a fost o neintelegere.

Mult succes!
Va multumesc mult ca mi-ati raspuns...Doamna functionara mi-a zis ca ar trebui sa aduc adeverinte si mi-a dat un formular tipizat...de la penultima firma care am lucrat (adica acum 2 ani )in care se precizeaza daca au datorii sau nu la bugetul asigurarilor de somaj...Si ei chiar au acum probleme...(atunci cand lucram erau bine)
Nu am inteles de ce in calculul vechimii pt somaj nu se iau si de la ceilalti ani...a zis ca ..ar trebui sa mai aduc aceeasi adeverinta si de la inca 2 firme..una nu mai exista si una e la Bistrita....
Ce este stupid..este ca m-a pus sa semnez ca renunt la perioadele respective a se lua in calcul pt somaj...iar eu acum dupa ce am tot citit legile nu am vazut nicaieri sa scrie ca trebuiesc si de la ceilalti angajatori adeverinte ca nu au/sau au la bugetul de asigurari datorii.
Am prezentat Anexa 26 de la ultimul loc de munca si restul actelor care au fost verificate si dupa aia mi s-a dat o programare...Imi cer scuze dar sincer...nici nu stiu ce sa fac...maine ma duc ...si sa "am tupeu"..nu?